Para-buch! Książka w ruch!
Rozpoczęły się wakacje, czas zabaw, spotkań z przyjaciółmi, podróży. Na pewno z rodzicami planujecie już wolny czas, zastanawiacie się, gdzie go spędzicie i dokąd pojedziecie oraz kto będzie Wam towarzyszył…? A czy lecieliście kiedyś samolotem?
Właśnie o samolocie są nasze dzisiejsze zajęcia. A skąd taki pomysł? Otóż do bibliotecznych zbiorów dołączyła ostatnio bardzo ciekawa książka, pt. „Naukowcy i wynalazcy” autorstwa Jerzego Zemanka. Są w niej zawarte informacje o wielu wynalazcach, między innymi o braciach O. i W. Wright, którzy stworzyli pierwszy w historii samolot. Wyglądem bardzo różnił się od współczesnych samolotów. Posłuchajcie fragmentu tej książki: Czytaj dalej
Drogie dzieci! Tym razem wspólnie odbędziemy podróż w świat przyrody. A o czym będzie nasza zabawa, dowiecie się, rozwiązując zagadkę:
Skrzydełka mam jak płatki,
choć sam nie jestem kwiatem
i nad kwiatami w słońcu
fruwam wesoło latem.
Drogie dzieci! Dzisiejsze zajęcia zaczniemy od zagadek, których rozwiązanie będzie związane z tematem naszego wirtualnego spotkania. A oto one:
Każdy zegar go odmierza,
mówi, że leci, płynie, ucieka,
chociaż to nie ptak
ani też nie rzeka. Czytaj dalej
„Drzewa to największe organizmy żyjące na Ziemi. U stóp gigantycznej sekwoi człowiek czy choćby i najwyższa żyrafa wydają się zupełnie mali. W jej cieniu mogłyby się skryć nawet olbrzymie dinozaury, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Imponujący bywa również wiek drzew. Niektóre gatunki dożywają setek albo nawet tysięcy lat! Dla nich więc „sto lat”, których życzą sobie nawzajem ludzie, to zaledwie początek życia. Wiekowy dąb pamiętający czasy przed narodzinami naszego pradziadka ma duże szanse przeżyć nasze prawnuki”. (Drzewa, Socha P., Grajkowski W.)
Kochane dzieci! Dziś odbędziemy wspólnie cudowną podróż, a gdzie? Odpowiedź uzyskacie po odgadnięciu zagadki!
Kiedy nocą Słońca
nie ma już na niebie,
świeci całym sobą,
lub kawałkiem siebie.
Dziś dowiecie się wielu interesujących wiadomości o nieistniejących już zwierzętach naszej planety i o przebiegu ewolucji. Pomoże nam w tym książka Nikoli Kucharskiej pt. „Zwierzęta, które wymarły” znajdująca się w naszych zasobach bibliotecznych.
Czy wiecie, kiedy na świecie pojawiły się pierwsze płazy? Tak, tak, właśnie płazy. Od nich wszystko się zaczęło. Podpowiemy, że było to bardzo dawno temu… Czytaj dalej
Smak przyrody
Dzisiejszego dnia zasmakujemy w przyrodzie… Będzie kolorowo, pachnąco i pięknie. Dlatego gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy! Wiosną wszystko budzi się do życia. Jesteśmy pewni, że uwielbiacie odkrywać pierwsze kwiatki w trawie, zauważacie pierwsze pączki, motylki i biedronki.
Wiosna to magiczna pora roku, prawda?
O tym, jak wiosna budzi się do życia przeczytacie w książce Marii Kowalewskiej i Marii Kownackiej pt. „Głos przyrody. Wiosna”. Znajdziecie w niej w wiele ciekawych informacji o roślinach, zwierzętach, owadach, a wszystko to wzbogacone kolorowymi ilustracjami. Czytaj dalej
Smak miodu
Drogie dzieci! Dzisiejszego dnia nasza Biblioteka przygotowała dla Was zajęcia, dzięki którym zasmakujecie w pysznym miodzie i poszerzycie swoją wiedzę na temat otaczającej nas przyrody, słodko się przy tym bawiąc!
Nasze wirtualne zajęcia rozpocznijmy od zagadki:
„Pasiasty muzykant
gdzieś na łące bzyka.
Latem lata, ile sił.
Zbiera z kwiatów złoty pył.
Jest pracowita, a cały jej trud,
z pewnością docenisz, jeśli lubisz miód.”
Czy wiecie jakie jest rozwiązanie tej zagadki?
W drugim tygodniu ferii – 18 lutego, bawiliśmy się świetnie na zajęciach edukacyjno-rozrywkowych pt. „Czy pani mnie słyszy?”. Na początku troszkę się pouczyliśmy, jednak uczestnikom zajęć wcale nie było nudno! Dowiedzieli się bowiem, wielu ciekawych wiadomości o narządzie słuchu: z czego zbudowane jest ucho oraz jak i gdzie docierają dźwięki. Do przekazania tej wiedzy wykorzystaliśmy książkę „Gabinet anatomii” autorstwa Kate Davies. Zawarte w niej treści napisane są w bardzo przystępny sposób, a kolorowe soczewki dołączone do książki sprawiły, że dzieci mogły zajrzeć w głąb ludzkiego ciała i przekonać się na własne oczy z czego składa się ucho.
W kolejnej części zajęć, zadaniem uczestników była zabawa w zgadywanie usłyszanych dźwięków. Były to odgłosy zwierząt, natury, emocji, a także melodii do znanych piosenek – z czym poradzili sobie świetnie, chociaż w międzyczasie zajęci byli kolorowaniem kolorowanki!
Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.