Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Para-buch! Książka w ruch! Opowiem wam o drzewach – spotkanie z literaturą popularnonaukową dla dzieci

„Drzewa to największe organizmy żyjące na Ziemi. U stóp gigantycznej sekwoi człowiek czy choćby i najwyższa żyrafa wydają się zupełnie mali. W jej cieniu mogłyby się skryć nawet olbrzymie dinozaury, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Imponujący bywa również wiek drzew. Niektóre gatunki dożywają setek albo nawet tysięcy lat! Dla nich więc „sto lat”, których życzą sobie nawzajem ludzie, to zaledwie początek życia. Wiekowy dąb pamiętający czasy przed narodzinami naszego pradziadka ma duże szanse przeżyć nasze prawnuki”. (Drzewa, Socha P., Grajkowski W.)

Drogie dzieci! Jak już pewnie zauważyliście, nasze wirtualne spotkanie jest związane z drzewami. Pewnie pomyślicie: „Ale nuda!”, jednak zapewniamy, że to nieprawda!

Książka, której fragment właśnie przeczytaliście, zachwyca obrazem, wiedzą zawartą w pigułce i z całą pewnością stanie się dla wielu z Was inspiracją do częstszych obserwacji przyrody. Po tej lekturze, żaden spacer nie będzie wyglądał tak samo, Gwarantujemy i zapraszamy do odwiedzin w naszej bibliotece!

A wiecie, że…

Na świecie znajduje się wiele gatunków drzew, których nie można spotkać w Polsce. Są to między innymi baobaby, palmy, figowce.  Zdradzę Wam ciekawostkę o figowcach, którą właśnie przeczytałam w tej świetnej książce:

„W Indiach z korzeni figowca sprężystego ludzie budują żywe mosty. Nad rzeką stawia się drewniane rusztowanie, a drzewa rosnące na brzegu oplatają je swoimi korzeniami, dając początek kładce i poręczom. W odróżnieniu od innych konstrukcji, żywe mosty same się naprawiają i z wiekiem stają się coraz mocniejsze. Niektóre służą ludziom nieprzerwanie od kilkuset lat”.

Nie do wiary, prawda? Żywy most! Bardzo chciałabym go zobaczyć i pospacerować po nim, a Wy?

Na pewno przy Waszych domach rosną drzewa. Być może nawet rodzice albo sąsiedzi posiadają sad, w którym znajdują się jabłonie, grusze, śliwy itd. Właśnie teraz możecie zaobserwować jak pięknie kwitną, aby latem i jesienią pokryły się dorodnymi i pysznymi owocami! A owoc prosto z drzewa smakuje wyśmienicie! Prawda?

Właśnie dlatego zapraszamy Was do wspólnej zabawy! Stworzymy wiosenne, kwitnące drzewo, które ozdobi Wasze pokoje!

Do dzieła!

Zajęcia realizowane są w ramach projektu  „Para buch! Książka w ruch!” tworzonego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Deutsche Telekom Stiftung.

 

Dodaj komentarzZarządzanie stroną