Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wydarzenia

7 października 2023 r. wzięliśmy udział w IX wydaniu ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie przebiegło po hasłem “Absurd nie czytać!”. Podczas tej akcji podkreśla się, że biblioteki to nie tylko regały z książkami, ale także miejsca, gdzie można wspaniale się bawić. Tak też było w naszej Bibliotece. Na uczestników czekało wiele ciekawych i kreatywnych zadań. Pierwsze z nich to stworzenie autorskiej gry planszowej. Młodzi twórcy wykazali się ogromną wyobraźnią, poza tym zgodnie ze sobą współpracowali, co zaowocowało stworzeniem ciekawej gry planszowej pt. „Drabina marzeń”. Czytaj dalej

Zapraszamy dzieci i młodzież do lat 15 do wzięcia udziału w konkursie literacko-plastycznym “Survivalowa przygoda w lesie”, polegającym na wykonaniu pracy plastycznej ukazującej przygody w lesie ulubionego bohatera literackiego. Konkurs trwa od 17 października do 15 listopada 2023 roku. Prace można składać do 15 listopada 2023 r. do godziny 15:00 w siedzibie Biblioteki. Szczegóły w regulaminie.

REGULAMIN KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO SURVIVALOWA PRZYGODA W LESIE

Karta_zgłoszenia_do_konkursu_literacko-plastycznego SURVIVALOWA PRZYGODA W LESIE

Zgoda rodzica konkurs SURVIVALOWA PRZYGODA W LESIE

 

Projekt „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

 

 

 

UWAGA AKTUALIZACJA!

TERMIN SKŁADANIA PRAC W KONKURSIE EKOLOGICZNYM “PRZYRODA WOKÓŁ NAS” ZOSTAJE PRZEDŁUŻONY DO DNIA 17 PAŹDZIERNIKA 2023 R. DO GODZINY 10:00!

Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej serdecznie zaprasza

do udziału w konkursie ekologicznym, skierowanym do dzieci i młodzieży pt. “Przyroda wokół nas”. Konkurs realizowany jest w ramach projektu “Przyroda to lek, bez względu na wiek!”. Szczegóły w regulaminie. Zachęcamy do udziału.

Zgoda rodzica opiekuna

Karta_zgłoszenia_do_konkursu_ekologicznego

Regulamin konkursu ekologicznego Przyroda wokół nas

Regulamin konkursu ekologicznego Przyroda wokół nas AKTUALIZACJA

 

Zadanie publiczne pn. „Przyroda to lek, bez względu na wiek!” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Data: 07 października 2023 r. (sobota), godzina 12:00

Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, ul. Chełchowskiego 12

Temat dyskusji: “W skorupce orzecha”  Iana McEwana – opowiedziana z niezwykłej perspektywy klasyczna historia o morderstwie i zdradzie, napisana przez jednego z najbardziej cenionych brytyjskich powieściopisarzy.

29.09.2023 r. Spotkanie z przyrodnikiem Marcinem Kostrzyńskim. Projekt "Przyroda to lek, bez względu na wiek!".W ramach projektu „Przyroda to lek, bez względu na wiek”, realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej 29 września 2023 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicach Borowych, odbyło się  spotkanie z przyrodnikiem – Marcinem Kostrzyńskim, znanym jako Marcin z Lasu. Pan Marcin filmuje dziką przyrodę. Dla dzieci realizuje ,,Przyrodyjki”, ilustrowane filmami opowiadania o zwierzętach. Prowadzi Vloga o problemach ekologii. Tworzy unikalne materiały video o polskiej przyrodzie. Występuje w telewizji i współtworzy wiele przyrodniczych programów. Ratuje i dokarmia zwierzęta poturbowane przez myśliwych. Wokół swojego domu stworzył dla nich azyl bezpieczeństwa. Czytaj dalej

25.09.2023 r. Warsztaty "Upcykling, czyli nowe życie odpadów". Projekt “Matematyka na zielono”.25 września 2023 roku odbyło się spotkanie w ramach projektu “Matematyka na zielono”. Podczas zajęć zajęliśmy się tematem Upcyklingu. Upcykling , wg Wikipedii to „forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku  którego powstają wyroby o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce.  Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i materiałów  wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Nasze zajęcia rozpoczęliśmy  od dyskusji o ilości zużywanego papieru, który uzyskujemy z wycinek drzew. Dzieci dowiedziały się, ile kartek uzyskujemy z jednego drzewa, a także ile wody potrzeba, aby wyprodukować kilogram papierowych kartek. Aby chronić przyrodę i oszczędzać wodę, dzieci postanowiły, że rysunki i notatki będą robić na kartkach zapisanych z jednej strony, czyli tych, które do tej pory były wyrzucane. Czytaj dalej

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych zaprasza dzieci 7 października 2023 r. (sobota) na IX wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem “Absurd nie czytać”. Start: godzina 14:00.

W programie:

  • wspólne tworzenie gry planszowej,
  • labirynty,
  • film,
  • kolorowanki,
  • niespodzianki.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

Zapisy przyjmujemy do dnia 6.10.2023 r., tel. (23)6746072

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

22.09.2023 r. Spotkanie autorskie z Małgorzatą Manelską.W piątkowe popołudnie 22.09.2023 roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy przyjemność spotkać się z niezwykłym gościem – Małgorzatą Manelską.

Małgorzata Manelska urodziła się w Szczytnie i mieszka tam do dziś. Prywatnie jest żoną, a także mamą dorosłej córki Adrianny. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Oligofrenopedagog, bibliotekarka, nauczycielka. Na co dzień pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Pisanie jest dla niej odskocznią od problemów dnia codziennego. Pasjonuje ją czytanie. Kocha podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Czytaj dalej

Książka „Schronienia. Biwaki i improwizowane noclegi" Bartka Guentzla, gościa spotkań autorskich w bibliotece w dniu 20.09.2023 r. Projekt "Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania"20 września 2023 roku odbyły się spotkania autorskie z Bartkiem Guentzlem – edukatorem przyrody, miłośnikiem survivalu, autorem książki „Schronienia. Biwaki i improwizowane noclegi”. Pan Bartek swoją wiedzę pogłębiał m.in. podczas zajęć w Szkole trenerów edukacji przyrodniczej. Ponadto brał udział w polsko-niemieckim kursie Dzikiej Pedagogiki. Jest autorem oraz współautorem wielu projektów edukacyjnych, m.in.: Wyprawy Małych Traperów, Zielony Krąg, Ściółka Niedzielna Kurs Edukacji i Animacji Przyrodniczej, Reycklersi (cykl filmików proekologicznych), Dzikie Baby czy Ekspedycja Rodzinna. Sporo ciekawych informacji na ich temat oraz o samym autorze można znaleźć na fb profilu Droga Do Lasu – Bartek Guentzel. Czytaj dalejZarządzanie stroną