Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Para-buch! Książka w ruch! - Samolotem w przestworza – spotkanie z literaturą popularnonaukową dla dzieciKochane dzieci!

Rozpoczęły się wakacje, czas zabaw, spotkań z przyjaciółmi,  podróży.  Na pewno z rodzicami planujecie już  wolny czas, zastanawiacie się, gdzie go spędzicie i dokąd pojedziecie oraz kto będzie Wam towarzyszył…? A czy lecieliście kiedyś samolotem?

Właśnie o samolocie są nasze dzisiejsze zajęcia. A skąd taki pomysł? Otóż do bibliotecznych zbiorów dołączyła ostatnio bardzo ciekawa książka, pt. „Naukowcy i wynalazcy” autorstwa Jerzego Zemanka. Są w niej zawarte informacje o wielu  wynalazcach, między innymi o  braciach O. i W. Wright, którzy stworzyli pierwszy w historii samolot. Wyglądem bardzo różnił się od współczesnych samolotów. Posłuchajcie fragmentu tej książki:

„Samolot braci Wright o nazwie Flyer I był maszyną, w której pilot sterował w pozycji… leżącej. Moc silnika była zbyt słaba na start, dlatego maszynę wystrzeliwano z katapulty. (…) Samolot został skonstruowany z drewna. Miał 6,4 m długości i ważył 340 kg wraz z pilotem. Rozpiętość skrzydeł wynosiła 12,3 m. Samolot z trudem zmieściłby się na jakimś parkingu, a jego waga przekraczała nieco wagę beczki z olejem. Dzięki dwóm śmigłom osiągał maksymalną prędkość 48 km/h.”

…I właśnie ten krótki lot zapoczątkował erę lotnictwa. Pomyślcie o tym, kiedy spoglądając w niebo zaobserwujecie na nim białe smugi.

A teraz niespodzianka dla wszystkich, którzy kochają samoloty i odrzutowce. Tym razem proponujemy stworzenie samolotu własnoręcznie. Doskonała rozrywka nie tylko przy malowaniu i sklejaniu, ale i późniejszej zabawie takim samolotem. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Zajęcia realizowane są w ramach projektu  „Para buch! Książka w ruch!” tworzonego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Deutsche Telekom Stiftung.

Dodaj komentarzZarządzanie stroną