Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Para-buch! Książka w ruch! Rakietą na Księżyc – spotkanie z literaturą popularnonaukową dla dzieci

 

Kochane dzieci! Dziś odbędziemy wspólnie cudowną podróż, a gdzie? Odpowiedź uzyskacie po odgadnięciu zagadki!

Kiedy nocą Słońca

nie ma już na niebie,

świeci całym sobą,

lub kawałkiem siebie.

Tak Księżyc! Właśnie tam znajdziemy się dzisiaj.

Pewnie zastanawiacie się dlaczego wpadliśmy na taki pomysł?

Już wyjaśniamy…

W naszych zbiorach bibliotecznych mamy bardzo ciekawą książkę „Ilustrowany Atlas Kosmosu” autorstwa Heather Couper i Nigela Henbesta. Jest to przewodnik po wszechświecie. Znajduje się w nim mnóstwo ciekawostek i obrazków!

A oto fragment tej książki, opisujący  Księżyc:

„Księżyc towarzyszy Ziemi w jej obiegu wokół Słońca, okrążając naszą planetę (podobnie jak to robią sztuczne satelity). Co noc kształt Księżyca zdaje się zmieniać. Zmiany te – fazy księżycowe – następują, ponieważ w miarę jak ten naturalny satelita okrąża Ziemię, widzimy inną jego część oświetloną przez Słońce. Raz lub dwa razy w roku znajduje się w cieniu Ziemi – nasza planeta zaćmiewa Księżyc. Zjawiskiem rzadszym, lecz bardziej widowiskowym jest, gdy cień Księżyca pada na naszą planetę, a dzień zmienia się w noc.” (Ilustrowany Atlas Kosmosu, Heather Couper i Nigel Henbest)

Teraz zapraszamy do wspólnej zabawy. Zbudujemy rakietę, którą polecimy prosto na Księżyc!

Zajęcia realizowane są w ramach projektu  „Para buch! Książka w ruch!” tworzonego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Deutsche Telekom Stiftung.

Dodaj komentarzZarządzanie stroną