Smak miodu

Drogie dzieci! Dzisiejszego dnia nasza Biblioteka przygotowała dla Was zajęcia, dzięki którym zasmakujecie w pysznym miodzie i poszerzycie swoją wiedzę na temat otaczającej nas przyrody, słodko się przy tym bawiąc!

Nasze wirtualne zajęcia rozpocznijmy od zagadki:

„Pasiasty muzykant

gdzieś na łące bzyka.

Latem lata, ile sił.

Zbiera z kwiatów złoty pył.

Jest pracowita, a cały jej trud,

z pewnością docenisz, jeśli lubisz miód.”

Czy wiecie jakie jest rozwiązanie tej zagadki?

Brawo! Na pewno każdy z was odgadł, że chodzi o pszczołę!

Dowiecie się dziś wielu informacji o tym pożytecznym owadzie, który chociaż czasem groźny, jest również bardzo pożytecznym stworzeniem.

Na samym początku opowiemy, jak pszczoły zasmakowały w miodzie… A było to dawno, dawno temu, jakieś 100 milionów lat! Tą ciekawostkę zaczerpnęłam z książki pt. „Pszczoły” autorstwa Piotra Sochy, a oto jej fragment:

„Do kwiatów przylatywały głównie po to, żeby coś upolować – ich ofiarą padały inne owady, zajęte jedzeniem. Któregoś razu jednak taka osa stwierdziła: „Skoro już tu jestem, to może i ja spróbuję tego pysznego pyłku?”. (…) Kiedy rośliny to spostrzegły, zaczęły im dogadzać na wszystkie sposoby. Tworzyły coraz piękniejsze, silniej pachnące, bogatsze w nektar i pyłek kwiaty. Pszczołom odpowiadało to bardzo, że całkowicie przeszły na wegetarianizm, a korzystna dla obu stron współpraca trwa do dziś”.

Jak już wiemy, pszczołom zawdzięczamy pyszny i zdrowy miód, ale nie tylko. Dzięki nim możemy cieszyć się wieloma innymi pysznościami. Bez pomocy małych zapylaczy wiele roślin nie mogłoby wydawać owoców i nasion, więc tym małym stworzeniom możemy być wdzięczni za jabłka, wiśnie, arbuzy czy śliwki. Jednak to nie wszystko. Dzięki zapyleniu mamy wiele warzyw pestkowych, np. ogórki, paprykę, pomidory.

Wiele innych ciekawostek na temat tych pracowitych owadów znajdziecie w książce „Pszczoły”, którą posiadamy w naszej bibliotece. Zapraszamy do wypożyczenia!

Aby nie było nudno, zrobimy wspólnie piękną pszczółkę, która będzie ozdobą waszych pokoi. Poproście rodziców o pomoc w przygotowaniu niezbędnych materiałów. Myślę, że na pewno macie je w swoich domach!

Do wykonania pracy plastycznej potrzebujemy:

Rolka po papierze toaletowym,

Szklanka typu literatka lub plastikowy kubek,

Ołówek,

Flamaster,

Nożyczki,

Papier kolorowy,

Klej,

Żółta bibuła,

Żółta krepina.

Sposób wykonania:

1. Rolkę po papierze toaletowym oklejamy bibułą w kolorze żółtym, a następnie wycinamy paski czarnego papieru i przyklejamy w miarę równych odstępach na rolce.
  2. Rysujemy koło obrysowując szklankę lub plastikowy kubek, które następnie wycinamy nożyczkami.
  1. Rysujemy i wycinamy inne potrzebne elementy jak skrzydła (do tego przyda się krepina), czółka wycinamy z czarnego papieru.
  2. Flamastrem malujemy oczy i buzię.
  1. Sklejamy wszystkie elementy i gotowe! Nasza pszczółka gotowa do lotu!

Zajęcia realizowane są w ramach projektu bibliotecznego „Para buch! Książka w ruch!” tworzonego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Deutsche Telekom Stiftung.