Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Smak przyrody

Para-buch! Książka w ruch! - Zasmakuj w BiblioteceDrodzy mali Czytelnicy!

Dzisiejszego dnia zasmakujemy w przyrodzie… Będzie kolorowo, pachnąco i pięknie. Dlatego gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy! Wiosną wszystko budzi się do życia. Jesteśmy pewni, że  uwielbiacie odkrywać pierwsze kwiatki w trawie, zauważacie pierwsze pączki, motylki i biedronki.

Wiosna to magiczna pora roku, prawda?

O tym, jak wiosna budzi się do życia przeczytacie w książce Marii Kowalewskiej i Marii Kownackiej pt. „Głos przyrody. Wiosna”. Znajdziecie w niej w wiele ciekawych informacji o roślinach, zwierzętach, owadach, a wszystko to wzbogacone kolorowymi ilustracjami.

A oto fragment tej książki:

„Przyroda cała jest jednym wielkim bukietem. W okresie przedwiośnia, a więc w zaraniu wiosny, zwiastunami budzącego się życia były kwiaty na nagich, bezlistnych gałązkach. Wczesną wiosną kwiaty rozwijały się jednocześnie z pierwszymi liśćmi. Teraz, w pełni wiosny, barwne bukiety kwiatów rozkwitają na zielonym tle”.

A teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że spacerujecie po ukwieconej łące… Jakie kwiaty spotykacie po drodze?

Ja widzę czerwone maki, chabry, rumianki, kwitnące obficie mlecze. Z trawy wyglądają niepewnie niezapominajki, patrząc swoimi niebieskimi oczkami… Prawda, że taki widok zapiera dech?

Zanim wybierzecie się na łąkę w poszukiwaniu kwiatów, zostańcie jeszcze z nami!

Mamy dla was małą niespodziankę!

Zrobimy wspólnie piękny kwiat maku, którym możecie ozdobić swój pokój, albo podarować np. swojej mamie, bo przecież niedługo jej święto.

Zanim zaczniemy, przedstawię Wam fragment książki Agnieszki Rekłajtis-Zawada pt. „Zielnik. Kwiaty pól i łąk”, gdzie tak pięknie opisany został kwiat maku. A oto i on:

„Na polach uprawnych, najczęściej w ozimej pszenicy, rośnie mak polny. Kwitnienie maku rozpoczyna się w maju i trwa do sierpnia. W tym czasie na długich szypułkach wyrastają duże kwiaty, szkarłatnoczerwone z czterema szerokimi płatkami korony i czarną plamą u nasady”.

Już wiemy jak dokładnie wygląda mak, a więc do dzieła! Zaczynamy tworzyć kwiatek.

Do wykonania maku potrzebujemy:

 • nożyczki,
 • drucik lub patyczek np. do szaszłyka,
 • klej, taśma klejąca,
 • czarny flamaster,
 • bibuła marszczona w kolorach – czarny, zielony oraz czerwony. Do wykonania płatków można także użyć bibuły gładkiej – płatki będą bardziej przypominały oryginał. Podobnie można postąpić z bibułą czarną (nie zawsze jest dostępna w kolorze czarnym) – można także pomalować na czarno serwetkę.

 

Przygotowanie środka:

 • z zielonej bibuły wycinamy prostokąt 6x3cm,
 • z dowolnego koloru kawałka bibuły robimy małą kulkę,
 • kulkę układamy na środku wcześniej wyciętego prostokąta i skręcamy tak, aby ją zasłonić,
 • tak powstały środek lekko spłaszczamy i czarnym flamastrem nanosimy na niego wzór przypominający promienie. Następnie przyklejamy go taśmą klejącą do patyczka.

Przygotowanie pręcików:

 • z czarnej bibuły wycinamy prostokąt 12x5cm,
 • prostokąt nacinamy wzdłuż krótszego boku na głębokość ok. 3cm, tworząc tzw. trawkę,
 • nacięte paski należy skręcić, tak jak na poniższym zdjęciu,
 • Gotowe pręciki lekko marszczymy i owijamy wokół środka smarując delikatnie klejem.

Przygotowanie płatków:

 • wycinamy z czerwonej bibuły sześć prostokątów 6x5cm,
 • z prostokątów wycinamy płatki – kształtem przypominające serca,
 • modelujemy płatki – bibułę gnieciemy w palcach i ostrożnie rozwijamy.

Gotowe już płatki mocujemy wokół wcześniej przygotowanego środka używając do tego kleju. Po rozchyleniu płatków mamy już gotowy mak.

Z zielonej bibuły odcinamy długi pasek o szerokości około 1 cm, smarujemy go klejem i owijamy nim łodyżkę, zasłaniając tym samym drucik/patyk. Z zielonej bibuły wycinamy także listek, który przyklejamy w połowie długości łodyżki.

 

Nasz kwiatek jest gotowy!

Zachęcamy do wypożyczenia wspomnianych książek, dzięki którym pogłębicie swoją wiedzę przyrodniczą, a także znajdziecie inspirację na tworzenie innych kwiatów z bibuły.

Zajęcia realizowane są w ramach projektu  „Para buch! Książka w ruch!” tworzonego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Deutsche Telekom Stiftung.

 

Dodaj komentarzZarządzanie stroną