Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Para-buch! Książka w ruch! - Motylkowy zawrót głowy – spotkanie z literaturą popularnonaukową dla dzieci

Drogie dzieci! Tym razem wspólnie odbędziemy podróż w świat przyrody. A o czym będzie nasza zabawa, dowiecie się, rozwiązując zagadkę:

Skrzydełka mam jak płatki,

choć sam nie jestem kwiatem

i nad kwiatami w słońcu

fruwam wesoło latem.

 

Tak, tak! Brawo! Dziś porozmawiamy o motylach, najpiękniejszych owadach na świecie.

Można je spotkać przede wszystkim w miejscach, gdzie jest dużo kwiatów, ponieważ ich zadaniem jest zapylanie, co pozwala na to, by roślinki rozwijały się. Ale dzięki motylom mamy również jedwab. By uzyskać jedwab hoduje się gąsienice, które budują kokony, by w nich nastąpiło przejście do postaci motyla tak zwany  jedwabnik, po czym zrzucają zewnętrzne powłoki.  Te właśnie powłoki wrzuca się do gorącej wody i wtedy pojawią się cienkie włókna, czyli takie cienkie niteczki z których tworzy się jedwab. Jedwab to bardzo drogi i delikatny materiał.

Jak zapewne zauważyliście, zanim motyle stają się takie piękne i kolorowe, czeka ich szereg przemian…

Zacytuję Wam fragment ilustrowanej księgi „Pytania i odpowiedzi” autorstwa A. Langleya, w której opisane jest,  jak motyl rozpoczyna swoje życie.

 

Posłuchajcie:

„Jajo złożone na liściu daje początek życiu motyla… Z jaja wylęga się malutka gąsienica (larwa), która zjada liście i szybko rośnie. Gąsienica kilkakrotnie zmienia przyciasny oskórek, czyli linieje, aż wreszcie przekształca się w poczwarkę. Po kilku dniach lub tygodniach oskórek pęka i wychodzi z niego motyl. Gdy jego skrzydła rozprostują się i wyschną, może odlecieć. (Pytania i odpowiedzi, Andrew Langley)

O rozwoju motyla również pięknie napisała w swoim wierszu pt. „Motyl” autorka Dorota  Gellner w książce „Dorota Gellner dzieciom”, a oto jego fragment:

Motyl usiadł mi na głowie.

Może bajkę mi opowie?

No i proszę! Opowiedział!

Chociaż bardzo krótko siedział.

Za górami, za lasami

stoi zamek ze skrzydłami.

Ma tęczowe okiennice-

w zamku siedzą gąsienice.

Na kanapach i na tronach –

każda pięknie wystrojona.

Wśród gąsienic krąży plotka,

że je coś dziwnego spotka.

Coś się stanie, coś wydarzy

wśród zamkowych korytarzy.

Wtem ktoś wrzasnął: – Czary – mary! (…)

Jak dalej potoczyła się historia, dowiecie się sięgając po książkę „Dorota Gellner dzieciom”.

Obie książki znajdują się w naszej bibliotece i czekają na wypożyczenie!

A teraz zapraszamy do wspólnej zabawy, stworzymy pięknego motyla.

Do dzieła!

 

Zajęcia realizowane są w ramach projektu  „Para buch! Książka w ruch!” tworzonego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Deutsche Telekom Stiftung.

 

Dodaj komentarzZarządzanie stroną