Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Zadanie „Tajemnice, magia i czary poruszają biblioteczne regały” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej

Komisja Konkursowa dokonała oceny prac, które wpłynęły na konkurs literacki “Rymuj w słowiańskich klimatach”, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernicach Borowych w ramach projektu „Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej”.

Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 10-15 lat. Zadanie polegało na napisaniu rymowanki związanej z wybranym mitem, Bogiem lub obrzędem słowiańskim.  Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni twórczej i uzdolnień literackich oraz wykazanie kreatywności uczestników. Czytaj dalej

Komisja Konkursowa dokonała oceny prac, które wpłynęły na konkurs literacko-plastyczny „Moje życie wśród Słowian”, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernicach Borowych w ramach projektu „Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej”.

Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 3-9 lat i  polegał na wykonaniu pracy plastycznej, ukazującej, jak wyglądałoby według dziecka jego życie w dawnej słowiańskiej wiosce. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni twórczej i uzdolnień literackich oraz wykazanie kreatywności uczestników, umiejętność połączenia aspektu literackiego z artystycznym. Czytaj dalej

25 października o godzinie 15:00 miała miejsce premiera spotkania autorskiego on-line na temat dawnych tradycji kulinarnych Słowian z Małgorzatą Krasną-Korycińską – pisarką, archeologiem, historykiem, muzealnikiem z wykształcenia, z pasji rekonstruktorką i kolekcjonerką.

Pani Małgorzata w ciekawy sposób zaznajomiła uczestników z kulturą kulinarną średniowiecznego Mazowsza, opowiedziała, co jadano w średniowieczu oraz z czego przyrządzano strawę.  Autorka opowiedziała, jakie było wówczas zaplecze kuchenne, co gościło na stołach chłopskich, a co na dworskich oraz z jakich naczyń korzystali Słowianie.
Pomimo, iż badania kulinariów w wiekach przeszłych to wyzwanie dla archeologów, to dzięki takim osobom, jak pani Małgorzata, nie jest niemożliwym, aby odtworzyć dawne tradycje naszych przodków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zmiana Regulaminów konkursów “Poznajemy naszych przodków”.

Zmianie uległ termin przesyłania zgłoszeń – został on wydłużony do 08.11.2021 r. do godz. 15:00, termin rozstrzygnięcia konkursu – wydłużony do 14.11.2021 r.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konkursach literackich:

Konkurs literacko-plastyczny pt. “Moje życie wśród Słowian”, skierowany do dzieci w wieku 3-9 lat. Zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej, ukazującej, jak wyglądałoby ich życie w dawnej słowiańskiej wiosce.

REGULAMIN KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO MOJE ŻYCIE WŚRÓD SŁOWIAN zmiana terminu

Zgoda rodzica konkurs MOJE ŻYCIE WŚRÓD SŁOWIAN 1

Konkurs literacki pt. “Rymuj w słowiańskich klimatach”, skierowany do dzieci w wieku 10-15 lat. Zadanie polega na napisaniu rymowanki związanej z wybranym mitem, Bogiem lub obrzędem słowiańskim. 

REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO RYMUJ W SŁOWIAŃSKICH KLIMATACH zmiana terminu

Zgoda rodzica konkurs RYMUJ W SŁOWIAŃSKICH KLIMATACH

Prace można składać do 08 listopada 2021 r.  wysyłając maila na adres: biblioteka@czerniceborowe.pl. Szczegóły w regulaminach. Pytania prosimy kierować na adres mailowy biblioteka@czerniceborowe.pl lub telefonicznie (23)6746072

Słowiańska miotła wykonana w ramach warsztatów "Słowiańskie opowieści"Czarownica, baba Jaga, wiedźma – różnie jest nazywana… Zna ją chyba każdy, pojawia się w bajkach, filmach, legendach, a nawet w piosenkach. Skąd pochodzi najbardziej podstępna bajkowa postać naszego dzieciństwa?

Mało kto wie, że czarownica jest najstarszą istotą w mitologii słowiańskiej i wcale tak bardzo nie różni się od tej wykreowanej w dzisiejszych czasach.

Zapraszamy na niezwykłą opowieść o słowiańskiej czarownicy i warsztaty, na których dowiecie się, jak stworzyć magiczną miotłę.

 

 

 

Czytaj dalej

Zapraszamy serdecznie na spotkanie o dawnych tradycjach kulinarnych Słowian z Małgorzatą Krasną-Korycińską, historykiem kulinariów, autorką książek „Przy słowiańskim stole, czyli kulinaria wczesnego średniowiecza” oraz „Słowianie i wikingowie przy stole”.

Małgorzata Krasna-Korycińska – archeolog i muzealnik; absolwentka i doktorantka na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, adiunkt w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, członek Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

ZAPRASZAMY!

25.10.2021 (poniedziałek), godzina 15:00 – wystarczy odwiedzić nasz profil FB lub kanał Youtube

Słowiański amulet wykonany w ramach warsztatów "Słowiańskie opowieści"Nasi przodkowie szczególnymi względami otaczali przyrodę. Zakładając Święte Gaje celebrowali drzewa jako łączniki z bóstwami, duchami przodków oraz miejsca poświęcone wszelkim obrzędom magicznym.

Dziś zapraszamy na niezwykłą opowieść o dębie – drzewie, które dla Słowian było centrum wszechświata oraz posiadało magiczne moce. Oprócz ciekawej opowieści przygotowaliśmy dla was także warsztaty, na których dowiecie się, jak stworzyć piękny słowiański amulet.

Wystarczy kliknąć w link poniżej. Miłej zabawy!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konkursach literackich:

Konkurs literacko-plastyczny pt. “Moje życie wśród Słowian”, skierowany do dzieci w wieku 3-9 lat. Zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej, ukazującej, jak wyglądałoby ich życie w dawnej słowiańskiej wiosce.

REGULAMIN KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO MOJE ŻYCIE WŚRÓD SŁOWIAN

Zgoda rodzica konkurs MOJE ŻYCIE WŚRÓD SŁOWIAN 1

Konkurs literacki pt. “Rymuj w słowiańskich klimatach”, skierowany do dzieci w wieku 10-15 lat. Zadanie polega na napisaniu rymowanki związanej z wybranym mitem, Bogiem lub obrzędem słowiańskim. 

REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO RYMUJ W SŁOWIAŃSKICH KLIMATACH

Zgoda rodzica konkurs RYMUJ W SŁOWIAŃSKICH KLIMATACH

Prace można składać do 31 października 2021 r.  wysyłając maila na adres: biblioteka@czerniceborowe.pl. Szczegóły w regulaminach. Pytania prosimy kierować na adres mailowy biblioteka@czerniceborowe.pl lub telefonicznie (23)6746072
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

30 września 2021 roku o godzinie 15:00 miała miejsce premiera spotkania autorskiego dla dzieci pt. “Mitologia słowiańska” w formie nagrania, z Martą Krajewską – znaną autorką książek dziecięco-młodzieżowych oraz literatury dla dorosłych.

Pani Marta w bardzo ciekawy sposób zapoznała uczestników ze słowiańskimi mitami (o stworzeniu świata i stworzeniu człowieka), a także odczytała fragment mitu o Rodzanicach z książki własnego autorstwa pt. „Noc między Tam i Tu”.

Pisarka opowiedziała również o głównych bogach słowiańskiego panteonu oraz naszej rodzimej demonologii.

Na koniec spotkania autorka zachęciła do sięgnięcia po literaturę, od której warto zacząć przygodę z mitologią słowiańską. Całe spotkanie wzbogacone zostało o piękne ilustracje, dzięki którym mogliśmy bardziej obrazowo „spojrzeć” na naszych słowiańskich bogów.

 

17 września 2021 roku o godzinie 17:00 mieliśmy przyjemność gościć na kanale YouTube i FB Biblioteki Paulinę Hendel – autorkę książek post-apo i fantasy. Paulina Hendel pochodzi z Miastka, jest absolwentką filologii angielskiej i pasjonuje się mitologią słowiańską, demonologią i wierzeniami ludowymi. Owocem tej pasji są książki: cykl “Zapomniana księga” oraz seria „Żniwiarz”, które zdobyły ogromną popularność wśród młodzieży, ale nie tylko. Po powieści autorki sięgają również osoby dorosłe, co można było zaobserwować na spotkaniu. Czytaj dalej



Zarządzanie stroną