Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Zadanie „Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej” realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernicach Borowych. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej

Zapraszamy na spotkanie NA ŻYWO na fanpage naszej Biblioteki z Pauliną Hendel – autorką postapokaliptycznej trylogii dla młodzieży „Zapomniana księga” oraz książek z cyklu „Żniwiarz”. Bohaterzy tych powieści mają swoje źródło w podaniach, legendach i przekazach wywodzących się z polskich tradycji ludowych.

Pisarka od najmłodszych lat pasjonuje się literaturą fantastyczną, wierzeniami ludowymi oraz słowiańską demonologią, co również znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości. Miłośniczka dzikiej przyrody i zwierząt. Entuzjastka podróży, zwłaszcza bez przewodnika.

Spotkania poprowadzi Katarzyna Grabowska.

Wystarczy odwiedzić nasz profil FB lub kanał YouTube.

17.09.2021 (piątek), godz. 17:00

 

Projekt „Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

Zapraszamy na spotkanie NA ŻYWO na fanpage naszej Biblioteki z Katarzyną Bereniką Miszczuk – polską pisarką, której znakiem rozpoznawczym jest nieoczywista mieszanka literackich światów niezmiennie doprawiona dużą dawką humoru.

Katarzyna Berenika Miszczuk – z wykształcenia lekarka. W swoim dorobku ma kilkanaście książek. Największe uznanie czytelników przyniosła jej seria diabelsko-anielska: „Ja, diablica”, „Ja, anielica”, „Ja, potępiona”.  Najsłynniejszym cyklem powieściowym autorki jest bez wątpienia seria “Kwiat paproci”, w tym otwierająca go “Szeptucha”oraz kolejne części: „Noc Kupały”, „Żerca”, „Przesilenie”.

Spotkania poprowadzi Katarzyna Grabowska.

Wystarczy odwiedzić nasz profil FB lub kanał YouTube.

26.08.2021 (czwartek), godzina 17:00

23 lipca 2021 roku o godzinie 17:00 mieliśmy przyjemność gościć na kanale YouTube i Facebooku Biblioteki Martę Krajewską, uznaną autorkę książek fantasy z elementami słowiańskimi piszącą dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarkę znamy przede wszystkim z cyklów powieściowych “Wilcza Dolina” oraz dla młodzieży “Wilcza Dolina – Bratmił”, nawiązujących do kultury i wierzeń dawnych Słowian. Debiutowała wiosną 2014 r. opowiadaniem „Śpij, chłopczyku” w antologii „Toystories”. Trzykrotnie była nominowana do nagrody im. Janusza Zajdla: w 2014 r. za opowiadanie „Daję życie, biorę śmierć”, a w 2016 i 2017 r. za powieści „Idź i czekaj mrozów” oraz „Zaszyj oczy wilkom”, w tym roku ukazała się jej najnowsza powieść „Wezwijcie moje dzieci”.

 Pani Marta odpowiedziała na wiele pytań zadanych przez prowadzącą, które nawiązywały do motywów słowiańskich w twórczości autorki, wyjaśniła, w jakich okolicznościach rozpoczęła się pasja tworzenia powieści inspirowanych demonologią i kulturą materialną Słowian.

Autorka zdradziła czytelnikom, czego można spodziewać się sięgając po  jej książki, przedstawiła konkretne tytuły i krótko zreferowała ich fabułę, a także opowiedziała o planach twórczych na przyszłość. Podzieliła się z uczestnikami ulubioną formą spędzania wolnego czasu – tkaniem krajek, którą zajmuje się już od kilku lat.

Spotkanie, pomimo, iż odbywało się on-line, przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a pani Marta okazała się uroczą, serdeczną i ciepłą osobą.

Dyskusję z autorką poprowadziła Katarzyna Grabowska.

Udostępniamy nagranie spotkania dla wszystkich, którzy nie mogli w nim uczestniczyć.

https://www.youtube.com/watch?v=H2YxApHXXYQ

 

Projekt „Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

 

 

 

 

Specjalnie dla naszych Czytelników!

Zapraszamy na spotkanie NA ŻYWO na fanpage naszej Biblioteki z Martą Krajewską – polską pisarką, autorką cyklu powieściowego “Wilcza Dolina”, nawiązującego do kultury i wierzeń dawnych Słowian.

Marta Krajewska – kulturoznawca, interesuje się życiem codziennym, kulturą i demonologią wczesnych Słowian. W 2014 roku zadebiutowała opowiadaniem Daję życie, biorę śmierć , które zostało nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Opublikowała również tekst Śpij, chłopczyku w antologii Toystories wydawnictwa Morpho.
Czasami wychodzi z Doliny, by skrobnąć coś bardziej współczesnego, lubi wtedy pisać opowieści o ludzkich emocjach, doprawione elementami grozy.

Spotkania poprowadzi Katarzyna Grabowska.

Wystarczy odwiedzić nasz profil FB lub kanał YouTube.

23.07.2021 (piątek), godzina 17:00

Zapraszamy do udziału w projekcie “Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej”. W projekcie przewidziano cykl spotkań autorskich, warsztaty literackie oraz konkursy. Informacje znajdziecie na plakacie.

Rozpoczynamy 23 lipca spotkaniem z Martą Krajewską, autorką powieści fantastycznych, entuzjastką kultury i wierzeń wczesnych Słowian. Szczegóły wkrótce.Zarządzanie stroną