Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Para-buch! Książka w ruch! Dinozaury – spotkanie z literaturą popularnonaukową dla dzieciDrodzy mali Czytelnicy!

Dziś dowiecie się wielu interesujących wiadomości o nieistniejących już zwierzętach naszej planety i o przebiegu ewolucji. Pomoże nam w tym książka Nikoli Kucharskiej pt. „Zwierzęta, które wymarły” znajdująca się w naszych zasobach bibliotecznych.

Czy wiecie, kiedy na świecie pojawiły się pierwsze płazy? Tak, tak, właśnie płazy. Od nich wszystko się zaczęło. Podpowiemy, że było to bardzo dawno temu…

A oto fragment wspomnianej książki, z którego dowiecie się więcej:

„Pierwsze płazy pojawiły się na Ziemi aż 395 milionów lat temu w epoce geologicznej zwanej środkowym dewonem. Co ciekawe, najstarsze ślady pierwotnego płaza znaleziono w kamieniołomie Zachełmie na terenie województwa świętokrzyskiego. Stworzenie, które je zostawiło, było niepodobne do dzisiejszych zwierząt, gdyż miało cechy zarówno płaza, jak i ryby”.

Płazy z tej epoki musiały wyglądać naprawdę niesamowicie, prawda? Zdradzimy Wam mały sekret: w książce „Zwierzęta, które zniknęły” znajduje się mnóstwo obrazków przedstawiających te stworzenia.

A później były…. dinozaury! Wiemy, że wśród Was jest wielu wielbicieli dinozaurów, dlatego oprócz ciekawostek na ten temat, przygotowaliśmy również niespodziankę! Stworzymy własnego dinozaura! Link do filmiku na końcu tekstu!

Zanim zaczniemy, zaczerpnijcie troszkę prehistorycznej wiedzy:

„Dinozaury pojawiły się w triasie i stanowiły dominującą grupę kręgowców lądowych od początku jury do końca kredy, kiedy to większość ich gatunków tajemniczo wymarła. Ten sam los spotkał pterozaury, latające gady, które pojawiły się w przestworzach w późnym triasie. Były to pierwsze kręgowce zdolne do aktywnego lotu (czyli do wzbijania się w powietrze dzięki pracy własnych mięśni)” (fragment pochodzi z książki “Zwierzęta, które zniknęły“).

A teraz do dzieła, stwórzmy naszego dinozaura!

 

Zajęcia realizowane są w ramach projektu  „Para buch! Książka w ruch!” tworzonego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Deutsche Telekom Stiftung.

Dodaj komentarzZarządzanie stroną