Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Para-buch! Książka w ruch! - Odmierzamy czas – spotkanie z literaturą popularnonaukową dla dzieciDrogie dzieci! Dzisiejsze zajęcia zaczniemy od zagadek, których rozwiązanie będzie związane z tematem naszego wirtualnego spotkania. A oto one:

 

Każdy zegar go odmierza,

mówi, że leci, płynie, ucieka,

chociaż to nie ptak

ani też nie rzeka.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Równe odmierza kroki,

miarowo liczy czas,

słuchać jego wskazówek

to obowiązek nasz.

 

Brawo! Na pewno odgadliście, że chodzi o czas i zegar!

Właśnie dziś nauczycie się odmierzać czas! Bo przecież czas jest bardzo ważny w naszym życiu.

 A dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w książce „Wielka księga czasu” autorstwa Wiliama Edmondsa, która czeka na Was w naszej bibliotece.

 A oto fragment:

„Dźwięk budzika przypomina nam, że czas wstawać albo, że trzeba już wyjść, żeby zdążyć na autobus. Pomaga przestrzegać godzin stałych zajęć. Wiemy już, że każda godzina oznacza upływ sześćdziesięciu minut. Długo jednak trwało, zanim ludzie nauczyli się dokładnie mierzyć czas. Na przykład podział dnia i nocy na godziny wprowadzili dopiero Egipcjanie, obserwując przesuwanie się cienia rzucanego przez obelisk.” (Wiliam Edmonds, Wielka księga czasu.)

Wiemy o tym, że z początku nauka posługiwania się zegarkiem ze wskazówkami nie należy do najłatwiejszych. Sprawne operowanie godzinami jest jednak niezbędne w naszym życiu codziennym, dlatego też warto, byście  jak najszybciej i najdokładniej opanowali tę sztukę. Z myślą o tym, przygotowaliśmy dla Was filmik, na którym pokazane jest krok po kroku, jak zrobić swój własny zegar do nauki. To naprawdę nie jest trudne! Możecie poprosić o pomoc dorosłych! Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Zajęcia realizowane są w ramach projektu  „Para buch! Książka w ruch!” tworzonego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Deutsche Telekom Stiftung.

Dodaj komentarzZarządzanie stroną