Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Miesięczne archiwum: listopad 2023

 

SZANOWNI PAŃSTWO,

28 listopada 2023 r. (wtorek) Biblioteka będzie nieczynna.

Przepraszamy za utrudnienia.

W dniu 16.11.2023 r. Komisja Konkursowa dokonała oceny prac, które wpłynęły na konkurs literacko-plastyczny, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernicach Borowych w ramach projektu „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Na konkurs wpłynęło 13 prac.

Zapraszamy po odbiór nagród w dniu 22 listopada 2023 r. o godzinie 14:00. Nagrody zostaną wręczone w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicach Borowych, ul. St. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

WYNIKI KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO

 

Projekt „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

8 listopada 2023 roku o godzinie 10:30 rozpoczęło się spotkanie edukacyjne z panią Ewą Bartoszewską, która przyjechała do nas z Nadleśnictwa Przasnysz.  W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 6a i 6b Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych.

Pani Ewa opowiedziała uczestnikom o zasadach panujących w lesie, których należy przestrzegać, aby móc korzystać w pełni z jego uroków i darów. Uczestnicy dowiedzieli się również, co należy zabrać ze sobą na survivalowe wycieczki, a także jak zachować się, w przypadku zagubienia.  Pani leśnik zachęciła do pobrania aplikacji „RATUNEK” , która umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR. Numer ratunkowy w górach 601 100 300 i numer ratunkowy nad wodą 601 100 100 udostępnione przez operatora telefonii komórkowej Plus są zintegrowane z aplikacją. Czytaj dalej

W ramach projektu „Przyroda to lek, bez względu na wiek”, realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej, 8 listopada 2023 roku o godzinie 9:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicach Borowych, rozpoczęło się  spotkanie z panią Ewą Bartoszewską z Nadleśnictwa Przasnysz. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 2a i 2b ze Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych.

Pani Ewa przybliżyła uczniom znaczenie przyrody i lasu dla człowieka.  Dzięki przygotowanej prezentacji uczestnicy w łatwy i przystępny sposób przyswoili wiedzę na temat darów, jakie możemy znaleźć podczas leśnych wędrówek i jakie zwierzęta można tam spotkać. Czytaj dalej

Do udziału w zajęciach w ramach akcji „BOOM3! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”, zaprosiliśmy dzieci z Klubu Gier Planszowych, który działa w naszej Bibliotece.

W pierwszej części spotkania, uczestnicy zapoznali się z komiksem pt. „Smerf, który czuł się odrzucony” z serii Smerfy i świat emocji,  autorstwa F. i T. Culliforda.

Książeczka porusza ważny temat – odrzucenia i prześladowania ze strony innych. Wspólnie omówiliśmy przykłady na to, na jakie przykrości został narażony smerf Słabeuszek i co trzeba zrobić, aby w prawdziwym życiu przeciwstawić się prześladowcy, który atakuje nas lub osobę z naszego otoczenia. Dzieci czynnie wzięły udział w dyskusji, podając przykłady ze szkoły lub podwórka, gdzie spotkały się z odrzuceniem i jak na to reagowały. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że aby zapobiec takim sytuacjom, trzeba pokonać strach wobec prześladowcy i sprzeciwić się, a jeśli to nie pomoże, powiedzieć o wszystkim osobie dorosłej. Czytaj dalej

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Data: 25 listopada 2023 r. (sobota), godzina 13:00

Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, ul. Chełchowskiego 12

Temat dyskusji: “Sekret panny Elizy” Annabel Abbs – poruszająca opowieść o tym, jak wziąć los w swoje ręce, zmierzyć się z sekretami przeszłości i… odpowiednio doprawić krem cytrynowy. Powieść inspirowana prawdziwą historią Elizy Acton, autorki pierwszej książki kulinarnej, której odbiorcami były niższe warstwy społeczne.

Dzień Kundelka, czyli nieformalne święto wszystkich psów wielorasowych, obchodzone jest tradycyjnie 25 października. To również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a październik jest miesiącem dobroci dla nich. Tego dnia odwiedziliśmy oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych, aby wspólnie z najmłodszymi wspomnieć o ulubionych czworonogach.

Na początku spotkania odbyło się głośne czytanie fragmentu książki pt.: „Reksio – niewidzialny pies i inne opowiadania” autorstwa Ewy Barskiej. Dzieci ze skupieniem słuchały przygód znanego z bajek kundelka i chętnie odpowiadały na pytania dotyczące usłyszanego tekstu. Czytaj dalej

25 października 2023 r. o godzinie 14:00 nastąpiło oficjalne wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie ekologicznym pn. ”Przyroda wokół nas”. Konkurs został zrealizowany przez  Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej w ramach zadania „Przyroda to lek, bez względu na wiek!”.

Konkurs polegał na wykonaniu autorskiej pracy plastycznej przedstawiającej piękno otaczającej nas przyrody oraz walorów przyrodniczych terenu gminy Czernice Borowe. Konkurs miał na celu edukację ekologiczną- również w zakresie umiejętności obserwacji przyrody, ukształtowanie humanistycznej postawy człowieka wobec zwierząt i przyrody, promowanie działań młodzieży na rzecz ochrony i odnowy środowiska, kształtowanie postaw proekologicznych, aktywizację dzieci i młodzieży w kierunku działań nastawionych na ochronę środowiska, a także zwiększenie wrażliwości na piękno otaczającej nas natury.

Czytaj dalejZarządzanie stroną