Dzień Kundelka, czyli nieformalne święto wszystkich psów wielorasowych, obchodzone jest tradycyjnie 25 października. To również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a październik jest miesiącem dobroci dla nich. Tego dnia odwiedziliśmy oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych, aby wspólnie z najmłodszymi wspomnieć o ulubionych czworonogach.

Na początku spotkania odbyło się głośne czytanie fragmentu książki pt.: „Reksio – niewidzialny pies i inne opowiadania” autorstwa Ewy Barskiej. Dzieci ze skupieniem słuchały przygód znanego z bajek kundelka i chętnie odpowiadały na pytania dotyczące usłyszanego tekstu.

W następnej części, najmłodsi rozwiązywali zagadki dotyczące zwierząt domowych. Jak się okazało, posiadają ogromną wiedzę o pupilach i żadna zagadka nie sprawiła im trudności.

Na koniec spotkania rozmawialiśmy o tym, jak należy zajmować się pieskiem, aby było mu z nami dobrze. Okazało się, że nie jest to taka prosta sprawa, ponieważ m.in. trzeba go kilka razy dziennie wyprowadzać na spacer, karmić, kąpać, wyczesywać wypadającą sierść, bawić się z nim, a jak zachoruje – zawieźć do psiego lekarza, czyli weterynarza. Dzieci przyznały, że zwierzę to nie zabawka, tylko członek rodziny, któremu trzeba poświęcać sporo uwagi.

To było bardzo miłe spotkanie, które uświadomiło nam, że każdy pies – kundelek czy rasowiec – zasługuje na uwagę i miłość!

25.10.2023 r. Z wizytą u przedszkolaków z okazji Dnia Kundelka.