Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Miesięczne archiwum: wrzesień 2023

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych zaprasza dzieci 7 października 2023 r. (sobota) na IX wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem “Absurd nie czytać”. Start: godzina 14:00.

W programie:

  • wspólne tworzenie gry planszowej,
  • labirynty,
  • film,
  • kolorowanki,
  • niespodzianki.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

Zapisy przyjmujemy do dnia 6.10.2023 r., tel. (23)6746072

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

22.09.2023 r. Spotkanie autorskie z Małgorzatą Manelską.W piątkowe popołudnie 22.09.2023 roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy przyjemność spotkać się z niezwykłym gościem – Małgorzatą Manelską.

Małgorzata Manelska urodziła się w Szczytnie i mieszka tam do dziś. Prywatnie jest żoną, a także mamą dorosłej córki Adrianny. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Oligofrenopedagog, bibliotekarka, nauczycielka. Na co dzień pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Pisanie jest dla niej odskocznią od problemów dnia codziennego. Pasjonuje ją czytanie. Kocha podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Czytaj dalej

Książka „Schronienia. Biwaki i improwizowane noclegi" Bartka Guentzla, gościa spotkań autorskich w bibliotece w dniu 20.09.2023 r. Projekt "Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania"20 września 2023 roku odbyły się spotkania autorskie z Bartkiem Guentzlem – edukatorem przyrody, miłośnikiem survivalu, autorem książki „Schronienia. Biwaki i improwizowane noclegi”. Pan Bartek swoją wiedzę pogłębiał m.in. podczas zajęć w Szkole trenerów edukacji przyrodniczej. Ponadto brał udział w polsko-niemieckim kursie Dzikiej Pedagogiki. Jest autorem oraz współautorem wielu projektów edukacyjnych, m.in.: Wyprawy Małych Traperów, Zielony Krąg, Ściółka Niedzielna Kurs Edukacji i Animacji Przyrodniczej, Reycklersi (cykl filmików proekologicznych), Dzikie Baby czy Ekspedycja Rodzinna. Sporo ciekawych informacji na ich temat oraz o samym autorze można znaleźć na fb profilu Droga Do Lasu – Bartek Guentzel. Czytaj dalej

"Survivalowe zabawy bez prądu", czyli spotkanie autorskie z Mateuszem Wysockim - 12.09.2023 r. Projekt„Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. 12 września 2023 roku na spotkaniu autorskim dla dzieci pn. „Survivalowe zabawy bez prądu” mieliśmy przyjemność gościć Mateusza Wysockiego- survivalowca, autora książek pt. “Las zabaw” oraz „Skrytki”. Podczas spotkania pan Mateusz opowiedział uczestnikom o tym, jak kreatywnie można spędzić czas w lesie i w jaki sposób wykorzystać jego skarby. Pomysłami, które spotkały się z największą aprobatą dzieci okazały się:  zbieranie grzybów, zbudowanie szałasu, zabawa w chowanego i urządzenie pikniku. Czytaj dalej

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej.  Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczna edycja, w naszej Bibliotece odbyła się 15 września i skupiła swoją uwagę na Elizie Orzeszkowej i jej powieści „Nad Niemnem”. To najbardziej znana powieść autorki. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.

Akcję zorganizowaliśmy wspólnie z Biblioteką Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych. Czytaj dalej

Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej zaprasza na spotkanie edukacyjne z przyrodnikiem Marcinem Kostrzyńskim znanym jako Marcin z Lasu.

Data: 29 września 2023 r. (piątek)

Godzina 11:00

Miejsce: sala widowiskowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicach Borowych

Marcin Kostrzyński – autor filmów, obserwator przyrody. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Autor kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Od 1994 roku pracował jako operator kamery oraz prowadzący programy o tematyce przyrodniczej dla nadawców telewizyjnych. Jest współautorem wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży: Teleranek, Wkoło Natury, Król Zwierząt, Sówka, Leśne zwyczaje, Jedyneczka, Magazyn Przyrodniczy oraz dla widzów dorosłych: Animals, Arka Noego, Dzika Polska, Przyroda i ludzie.

 

Zadanie publiczne pn. „Przyroda to lek, bez względu na wiek!” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

Dekoracja dożynowa wykonana przy współudziale pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicach Borowych. Dożynki w Rostkowie 03.09.2023 r. Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.

Tegoroczne dożynki gminno-parafialne odbyły się 3 września w Rostkowie.

Nasza Biblioteka wzięła czynny udział w przygotowaniu dekoracji dożynkowych i przystrojeniu sceny. W tym roku motywem przewodnim były zwierzęta gospodarskie. Przed strażnicą w Rostkowie zagościła ogromna krowa, a po bokach sceny kogut i kura.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne plony. Następnie Ksiądz Proboszcz oprócz modlitwy w intencji rolników i błogosławieństwa, poświęcił także znajdujące się w Parafii wieńce dożynkowe. Tuż po mszy, dożynkowym korowodem uczestnicy przemieścili się do parku dydaktycznego, na którym odbył się ceremoniał dożynkowy. Czytaj dalej

Wycieczka do Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi - 26.08.2023 r. Projekt "Przyroda to lek, bez względu na wiek!".W ramach zadania „Przyroda to lek, bez względu na wiek!”, realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej, w dniu 26 sierpnia 2023 roku odbyła się wycieczka do Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwii. Park ten został utworzony w centralnej części Nadleśnictwa Łomża, wzdłuż rzeki Narew na styku dwóch Krain: Mazowiecko-Podlaskiej i Mazursko-Podlaskiej w grudniu 1994 r. rozporządzeniem Wojewody Łomżyńskiego. Park położony jest w województwie podlaskim, w odległości ok. 70 km na zachód od Białegostoku, a jego zachodnia granica styka się z miastem Łomża. Wokół Parku funkcjonuje otulina o powierzchni 12 311 ha. Przepływająca przez Park rzeka Narew o długości 16 km oddziela Wysoczyznę Kolneńską od Wysoczyzny Wysokomazowieckiej. Park został utworzony w celu zachowania, prawie w nie naruszonym stanie, doliny rzeki Narew z wartościowymi zbiorowiskami roślinności wodnej, szuwarowej, torfowiskowej, łąkowej i niewielkimi fragmentami lasów łęgowych oraz ochrony, unikalnej, wyjątkowo ciekawie ukształtowanej rzeźby tego terenu powstałego w wyniku przebicia się rzeki Narew przez wysoczyznę Kolneńską i Wysokomazowiecką. Czytaj dalej

Zapraszamy dzieci na warsztaty pt. “Upcykling, czyli nowe życie odpadów”. Podczas spotkania dowiecie się m. in. czym jest upcyklig oraz wykonacie super gadżety z odpadów.

25 września 2023 r. (poniedziałek)

godzina 15:00

Wydarzenie jest organizowane przez Bibliotekę w związku z udziałem w projekcie “Matematyka na zielono”. Projekt „Matematyka na zielono” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją mBanku (mFundacją). Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była wydana przez mFundację książka pt. „Matematyka na zielono” autorstwa Mai Kramer. Odkrywa ona matematykę w przyrodzie, pozwala też rozumieć zmiany klimatyczne i naszą rolę w ochronie planety. Zawiera kilkaset matematyczno-ekologicznych ciekawostek, zadań i quizów. Tę i inne publikacje o edukacji matematycznej można pobrać bezpłatnie ze strony mjakmatematyka.pl.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Manelską, autorką powieści Zapach Mazur, Barwy Mazur, Dotyk Mazur, Tam, gdzie bzy sięgają nieba, Srebrny węzełek, Stefania oraz Baśka.

22 września 2023 r. (piątek)

godzina 16:00Zarządzanie stroną