22.09.2023 r. Spotkanie autorskie z Małgorzatą Manelską.W piątkowe popołudnie 22.09.2023 roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy przyjemność spotkać się z niezwykłym gościem – Małgorzatą Manelską.

Małgorzata Manelska urodziła się w Szczytnie i mieszka tam do dziś. Prywatnie jest żoną, a także mamą dorosłej córki Adrianny. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Oligofrenopedagog, bibliotekarka, nauczycielka. Na co dzień pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Pisanie jest dla niej odskocznią od problemów dnia codziennego. Pasjonuje ją czytanie. Kocha podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi.

Jest autorką książek z historią w tle: cyklu „Zapach Mazur”, „Tam, gdzie bzy sięgają nieba” oraz cyklu „Nawłociowe wzgórze”, a także książki świątecznej „Srebrny węzełek”. W książkach Małgorzaty Manelskiej obraz współczesnych Mazur przeplata się z dramatycznymi wydarzeniami schyłku Prus Wschodnich. Autorka ukazuje w swoich powieściach rdzennych mieszkańców naszych ziem z ich problemami dnia codziennego, rozterkami moralnymi, pragnieniami i marzeniami. Nawiązuje do wydarzeń historycznych związanych z drugą wojną światową. W swoich książkach pokazuje również współczesne Mazury z pięknem fauny i flory, nowoczesnym lotniskiem pośród lasów, czy urokliwymi miejscami w okolicach Szczytna. W wolnych chwilach zajmuje się decoupage, techniką handmade, polegającą na ozdabianiu różnych powierzchni za pomocą serwetki lub papieru ryżowego. Kocha podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Pasjonuje ją czytanie. Lubi literaturę o tematyce okołowojennej, kryminały, thrillery.

Podczas spotkania Pani Małgorzata opowiedziała zebranym o początkach kariery pisarskiej, swojej pracy zawodowej, zainteresowaniach oraz o tym, jakie były motywy i okoliczności powstania wspomnianych powieści, a także zaprezentowała swoją najnowszą książkę “Baśka”, która jest II tomem cyklu „Nawłociowe wzgórze”.  Czytelnicy wysłuchali również fragmentu jej książki „Tam gdzie bzy sięgają nieba”. Jest to powieść obyczajowa z nutką romansu, sporym ładunkiem historii wojennej, a także dramatu i psychologii.  Uczestników poruszyło wyjątkowe miejsce powieści – Małga. Autorka wyjaśniła, że jest to wieś, o której wspomniano już w 1343 roku (wówczas używano nazwy Ruda), jedna z najstarszych i największych w gminie Jedwabno. Kiedyś tętniąca życiem osada, na początku lat pięćdziesiątych XX wieku została wysiedlona i utworzono na jej terenie (oraz kilku okolicznych wsi) poligon wojskowy. Obecnie, jedynymi elementami, jakie pozostały po Małdze to zniszczona wieża kościoła i nieliczne fundamenty świadczące o wcześniejszym życiu w tym miejscu. I bzy, ocean bzów, niemy świadek dramatycznej historii, która kilkadziesiąt lat temu rozegrała się w Małdze.

Spotkanie minęło w bardzo serdecznej atmosferze. Przybyli goście mogli zadać autorce nurtujące ich pytania. Na zakończenie nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć i autografów w książkach.

Dziękujemy Małgorzacie Manelskiej za odwiedziny, otwartość i niezwykle interesującą opowieść o swojej twórczości. Olbrzymie podziękowania przesyłamy również naszej prowadzącej spotkanie – Katarzynie Grabowskiej, która zapewniła przyjazny klimat podczas rozmowy.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki.