Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej.  Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczna edycja, w naszej Bibliotece odbyła się 15 września i skupiła swoją uwagę na Elizie Orzeszkowej i jej powieści „Nad Niemnem”. To najbardziej znana powieść autorki. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.

Akcję zorganizowaliśmy wspólnie z Biblioteką Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych.

Po krótkim wstępie bibliotekarki szkolnej, pani Marii Nałęcz, na temat genezy akcji Narodowego Czytania, rozpoczęto wspólne czytanie. List prezydencki odczytała Pani Małgorzata Góralczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych, natomiast wybrane fragmenty przedstawili m.in.: ks. Michał Gaszczyński – proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława w Czernicach Borowych, pan Wojciech Brzeziński – wójt Gminy Czernice Borowe, pani Beata Ulatowska – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych, pani Halina Krupa – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Czernickiej, nauczyciele, bibliotekarze i uczniowie VII i VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych.

Wszystkim przybyłym Gościom, zarówno lektorom, jak i słuchaczom dziękujemy z całego serca za wspólne  przeżywanie wyjątkowej akcji Narodowe Czytanie 2023.

Dodaj komentarzZarządzanie stroną