Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Książka „Schronienia. Biwaki i improwizowane noclegi" Bartka Guentzla, gościa spotkań autorskich w bibliotece w dniu 20.09.2023 r. Projekt "Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania"20 września 2023 roku odbyły się spotkania autorskie z Bartkiem Guentzlem – edukatorem przyrody, miłośnikiem survivalu, autorem książki „Schronienia. Biwaki i improwizowane noclegi”. Pan Bartek swoją wiedzę pogłębiał m.in. podczas zajęć w Szkole trenerów edukacji przyrodniczej. Ponadto brał udział w polsko-niemieckim kursie Dzikiej Pedagogiki. Jest autorem oraz współautorem wielu projektów edukacyjnych, m.in.: Wyprawy Małych Traperów, Zielony Krąg, Ściółka Niedzielna Kurs Edukacji i Animacji Przyrodniczej, Reycklersi (cykl filmików proekologicznych), Dzikie Baby czy Ekspedycja Rodzinna. Sporo ciekawych informacji na ich temat oraz o samym autorze można znaleźć na fb profilu Droga Do Lasu – Bartek Guentzel.

Pierwsze spotkanie pn. „Na leśnych ścieżkach” było dedykowane najmłodszym i rozpoczęło się o godzinie 10:00. Autor zaznajomił uczestników jak wyglądają przydatne narzędzia na leśne wyprawy, m.in.  krzesiwo do rozpalania ogniska i kompas do wyznaczania kierunków geograficznych. Dzieci dowiedziały się, jakich zasad należy przestrzegać podczas przebywania w lesie oraz jak zachować się, podczas spotkania dzikiego zwierzęcia. Nie zabrakło zabawnych, a nawet strasznych historyjek związanych z survivalowymi wyprawami autora, które wzbudziły w uczestnikach nie lada emocje.

Drugie spotkanie pn. „Survivalowe ABC” rozpoczęło się o godzinie 13:00 i zostało skierowane do osób dorosłych i Seniorów 60+.  Zebrani słuchacze mieli okazję poznać tajniki przetrwania w warunkach survivalu. Autor podzielił się własnymi doświadczeniami, omawiając tajniki sztuki przetrwania w surowych warunkach i opowiedział dlaczego warto żyć w zgodzie z naturą, zaglądać do lasu, zamiast oglądać przyrodę wyłącznie w telewizji.  Pan Bartek podpowiedział także, co warto wiedzieć planując wyprawę, gdzie nie należy biwakować, jak znaleźć najlepsze miejsce, jak się spakować, jak zadbać o higienę z daleka od łazienki. Co zjeść i jak przechowywać prowiant, mówiąc przy tym, jakie potrawy  można przyrządzić korzystając z m.in. z tego, co znajdziemy w lesie.

Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzą oraz sympatyczne rozmowy i poświęcony czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejną książkę.

 

Projekt „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

Dodaj komentarzZarządzanie stroną