22 września 2020 roku o godzinie 17:00 mieliśmy przyjemność gościć na kanale YouTube i Facebooku Biblioteki Joannę Opiat-Bojarską, uznaną autorkę powieści kryminalnych, których tempo zabiera czytelnikom oddech, a montaż scen i przełomy w akcji dają niesamowicie filmowy efekt. Od  urodzenia mieszka w stolicy Wielkopolski i jest związana z Gnieznem, z wykształcenia jest ekonomistką, z wyboru pisarką.

Na początku spotkania Pani Joanna opowiedziała o tym, co skłoniło ją do napisania pierwszej książki zatytułowanej „Kto wyłączy mój mózg”. Przyznała, że powieść jest zapisem walki, jaką musiała stoczyć z autoimmunologiczną chorobą GBS – zespół Guillaina-Barrégo, będącą konsekwencją powikłania pogrypowego, które prowadzi do uszkodzenia nerwów, niedowładu kończyn, zaburzeń rytmu serca, a także niewydolności oddechowej.  „Kto wyłączy mój mózg” to książka autobiograficzna, w której opisany jest nie tylko przebieg choroby, wszechogarniająca niemoc, ale również skupia się na relacjach z najbliższymi, dzięki którym miała siłę, by podjąć walkę. Po debiucie, kolejne książki miały nie powstać, jednak jak stwierdziła Pani Joanna – popadła w pisarskie uzależnienie i już w niedługim czasie opublikowała dwie obyczajowe książki. Następnie napisała serie kryminałów z policjantami: Burzyńskim i Majewskim, dziennikarką Anką Rogozińską i psycholożką Aleksandrą Wilk. Zapytana o „Kryształowych” ze swadą opowiadała o warsztacie pisarskim, jak zbierała informacje o pracy policyjnej różnych oddziałów, o dziesiątkach godzin spędzonych na rozmowach  z informatorami-przewodnikami po męskim policyjnym świecie.

Pani Joanna zdradziła czytelnikom, czego można spodziewać się sięgając po  jej książki. Przedstawiła konkretne tytuły i krótko zreferowała ich fabułę.

Bardzo chętnie odpowiadała na pytania prowadzącej, a także pytania zadawane przez uczestników, którzy chcieli dowiedzieć się, m. in.  jak odnalazła się na planie programów telewizyjnych „DNA polskiej zbrodni” i „Opowiem ci o zbrodni”, o okolicznościach prowadzenia warsztatów w „Maszynie do pisania”, a także o plany twórcze na przyszłość oraz ulubione formy spędzania wolnego czasu. To było bardzo ciekawe spotkanie, ponieważ Pani Joanna to miła i pełna życia osoba, której uśmiech nie schodził z twarzy, przez całe, ponad godzinne spotkanie.

Udostępniamy nagranie spotkania dla wszystkich, którzy w tym dniu nie mogli w nim uczestniczyć.

Projekt “Literackie zawirowania”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury