Kreatywnie z książką - jeżDrogie Dzieci!

Jesień w pełni. Niebawem, bo już  jutro 10 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Jeża i właśnie dlatego, nasze zajęcia będą o tym ssaku. Jesteśmy pewni, że widzieliście już nie raz kolczastego jegomościa. Czy wiecie, że jego ciało pokrywa od 6 do 8 tysięcy igieł?

To gatunek częściowo chroniony – oznacza to, że mamy obowiązek zadbać o to, by jeżom nie działa się krzywda i wspierać je w przetrwaniu. Jak możemy tego dokonać? To bardzo proste: zostawić w ogrodzie kopczyki liści, by mogły w nich wygodnie przespać zimę.

A wiecie, czym żywi się jeż? Niektórzy pewnie powiedzą, że jabłkami, a to jednak nie prawda.  Jeż to bardzo pożyteczne zwierzę, chętnie zjada owady, dżdżownice, małe bezkręgowce, czasem pisklęta i jaja z naziemnych gniazd.

W literaturze jest wiele bajek i wierszyków o jeżu. Przeglądając nasz księgozbiór sięgnęliśmy po książkę Jana Brzechwy, pt. „Brzechwa dzieciom” Autor zadedykował temu zwierzątku wiersz:

Jeż

Idzie jeż, idzie jeż,

Może ciebie pokłuć też!

Pyta wróbel: “Panie jeżu,

Co to pan ma na kołnierzu?”

“Mam ja igły, ostre igły,

Bo mnie wróble nie ostrzygły!”

Idzie jeż, idzie jeż,

Może ciebie pokłuć też!

Zoczył jeża młody szczygieł:

“Po co panu tyle igieł?”

“Mam ja igły, ostre igły,

Żeby kłuć niegrzeczne szczygły!”

Sroka też ma kłopot świeży:

“Po co pan się tak najeżył?”

“Mam ja igły, ostre igły,

Będę z igieł robił widły!”

Wzięła sroka nogi za pas:

“Tyle wideł! Taki zapas!”

W dziesięć chwil już była na wsi:

“Ludzie moi najłaskawsi,

Otwierajcie drzwi sosnowe,

Dostaniecie widły nowe!”

Jak dowiedzieliśmy się z wiersza, jeżowe igły służą do obrony przez drapieżnikami. To nieduże zwierzątko, ale jak się najeży, to boi się go każdy, nawet duży mieszkaniec lasu.

A teraz, drogie dzieci zapraszamy do wspólnej zabawy!

Wykonamy bohatera dzisiejszych zajęć – jegomościa jeża. Musicie w tym celu nazbierać jesiennych różnobarwnych liści.

Jeśli chcecie, możecie również posłuchać nagrania tekstu:

Projekt “Literackie zawirowania”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury