Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Październik obfitował w spotkania autorskie. Naszym szczególnym gościem była pani Magdalena Witkiewicz, z którą mieliśmy przyjemność porozmawiać podczas dwóch spotkań on-line. Pierwsze z nich odbyło się 26.10.2020 roku o godzinie 17:00  i było dedykowane dzieciom i młodzieży, natomiast drugie 31.10.2020 roku o godzinie 17:00 i przeznaczone dla osób dorosłych.

Magdalena Witkiewicz to autorka powieści dla dzieci i dorosłych. Nazywana jest specjalistką od szczęśliwych zakończeń. W swoich książkach z pasją pisze o zaufaniu, miłości, przyjaźni oraz pozytywnej energii, dzięki której człowiek zdolny jest stawić czoła życiowym zawirowaniom.

Podczas spotkania skierowanego do dzieci i młodzieży uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych faktów o swoich ulubionych  postaciach : Lilce, Mateuszu, a także o bohaterach „Bandy z Burej”. Na tych ostatnich skupiliśmy się najbardziej, ponieważ właśnie ukazał się 2 tom : „Banda z Burej. Tajemnica fałszywego Mikołaja”, na który wielu młodych czytelników czekało z niecierpliwością. Pani Magda opowiedziała dzieciom, czego obawiała się w dzieciństwie i jak udało jej się pokonać własny lęk. Był również poruszony temat ulubionych książek z dzieciństwa, oraz jak autorka spędzała czas, kiedy była dzieckiem. Nie zabrakło rozmowy o kotach, których szczęśliwą posiadaczką jest Pani Magdalena, a także o tym, że może kiedyś napisze książkę, w której koty będą bohaterami.

W trakcie spotkania dla dorosłych Pani Witkiewicz opowiedziała o swojej debiutanckiej powieści „Milaczek”. Pisarka wyznała, że ta książka jest dla niej bardzo ważna, gdyż zawiera najwięcej elementów autobiograficznych. Został poruszony temat „Szkoły Żon”, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się, w jakich okolicznościach powstała książka i kto wpadł na pomysł napisania powieści z wątkiem erotycznym.

 Magdalena Witkiewicz jest ambasadorką polskiej literatury biblioterapeutycznej, jej powieści są polecane na różne problemy. Witkiewicz zaznaczyła, że pisze książki, które mają wywoływać pozytywne emocje, poprawić nastrój. Stara się pokazać, że zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji. Pisarka opowiedziała o tym, jak fascynującym zajęciem jest pisanie książek. Podczas tworzenia kolejnych powieści nie da się nudzić, gdyż za każdym razem opowiadana jest inna historia, towarzyszą temu inne emocje.

Była również mowa o wspomnieniach związanych z Nowym Miastem Lubawskim, z którego pochodziła jej babcia. Właśnie w tym miejscu toczy się akcja niektórych książek.. Ciotka Matylda z “Ballady o ciotce Matyldzie” mieszkała w Nowym Mieście Lubawskim i tu prowadziła swój mały biznes, natomiast z Kurzętnikiem związana jest część historii  opowiedzianej w książce “Jeszcze się kiedyś spotkamy”, która, jak wspomniała autorka, jest powieścią wzorowaną na prawdziwych losach jej babci i dziadka i z tego powodu, autorka darzy tą powieść szczególnym sentymentem.

Pani Magda dała się poznać jako osoba bardzo pozytywna, z łatwością i humorem odpowiadała na pytania zadawane przez prowadzącą i uczestników spotkania, dzieliła się anegdotami z życia zawodowego i osobistego, zdradziła nawet kilka szczegółów związanych z planami literackimi. Całe spotkanie przebiegło w przyjemnej atmosferze, rozmawiając z panią Magdaleną można było poczuć się jak na spotkaniu z dobrym znajomym. Dyskusję z autorką prowadziła Katarzyna Grabowska.

Udostępniamy nagrania spotkań dla wszystkich, którzy nie mogli w nich uczestniczyć.

Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz dla dzieci

Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz dla dorosłych

Projekt “Literackie zawirowania”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dodaj komentarzZarządzanie stroną