Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Miesięczne archiwum: kwiecień 2014

 

tadeusz_rozewicz_akpa600

Tadeusz Różewicz, jeden z najwyżej cenionych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg i eseista nie żyje. Artysta zmarł  dziś we Wrocławiu, w październiku skończyłby 93 lata.

47215_0afcf345723 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Źródło: http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1

17 kwietnia 2014 r. zmarł Kolumbijski powieściopisarz Gabriel Garcia Marquez laureat Nagrody Nobla.

W naszej bibliotece dostępne są następujące książki Gabriela Garcia Marqueza:
– Kronika zapowiedzianej śmierci,
– Miłość w czasach zarazy,
– Nie ma kto pisać do pułkownika,
– Rzecz o mych smutnych dziwkach,
– Sto lat samotności.

Gabriel-Garcia-Marquez-Internet_LRZIMA20130306_0113_11

Zapraszamy do udziału w Konkursie “Matma jest mega”, organizowanego w ramach projektu „MegaMatma uczy w bibliotece”!

Znajdź matematykę w swoim otoczeniu i przedstaw ją w formie multimedialnej.

KROK 1
Przyjdź do biblioteki publicznej, która bierze udział w projekcie “MegaMatma uczy w bibliotece”. Skorzystaj z e-zasobów matematycznych i bezpłatnie ucz się matematyki, powtarzaj materiał, przygotuj się do sprawdzianu lub nadrabiaj zaległości z poprzednich lat. Mapa bibliotek dostępna jest na stronie Mapa bibliotek.

Poznawaj e-zasoby MegaMatma.pl, pochłaniaj wiedzę, rozwiązuj klasówki i szukaj inspiracji na naszej stronie. Zastanów się nad multimedialnym przedstawieniem matematyki w Twoim otoczeniu.

KROK 2
Złoś się do konkursu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie Matma jest mega – zgłoś się! w terminie od dnia 15 kwietnia 2014 roku od godziny 12:00 do dnia 27 czerwca 2014 roku do godziny 23:59. Pamiętaj, aby zapoznać się z Regulaminem konkursu.

KROK 3
Przystąp do realizacji swojego pomysłu. Samodzielnie lub w grupie wykonaj zadanie “Znajdź matematykę w swoim otoczeniu”.

Efektem pracy mogą być:

filmik o matematyce,
multimedialny album ze zdjęciami,
prezentacja multimedialna.

Najważniejsze! Praca musi nawiązywać do matematyki, jej zastosowań w życiu codziennym, w środowisku stworzonym przez człowieka i naturę. Poszukaj inspiracji na stronie MegaMatma.pl.

Prace konkursowe zostaną opublikowane na specjalnie przygotowanych stronach konkursowych organizatorów: www.biblioteki.org, MegaMatma.pl.

Możesz też zatroszczyć się by Twoja praca znalazła się na stronie biblioteki, urzędu miasta/gminy, oraz innych portalach internetowych.

KROK 4
Czekaj na rozstrzygnięcie Konkursu.
Nasi fundatorzy zadbali o wspaniałe nagrody dla laureatów Konkursu. Wyniki Konkursu zostaną opublikowane na internetowych stronach organizatorów do dnia 31 lipca 2014 roku.

Linki:
http://www.megamatma.pl/kacik-mm/biblioteki/konkurs-matma-jest-mega/konkurs%20Matma%20jest%20mega
http://www.biblioteki.org/pl/megamatma_uczy_w_bibliotece/konkurs_matma_jest_mega
oraz do nadsyłania zgłoszeń za pomocą formularza:
http://www.biblioteki.org/pl/megamatma_uczy_w_bibliotece/matma_jest_mega_zglos_sie

Prezydenci: Krakowa – Jacek Majchrowski, Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz i Wrocławia – Rafał Dutkiewicz przeczytają dzieciom opowieści na dobranoc we własnych gabinetach, tym samym włączając się i uroczyście rozpoczynając w swoich miastach Festiwal Literatury Dla Dzieci. A co przeczytają? – pozostaje na razie tajemnicą. To największe w Polsce wydarzenie literackie dla najmłodszych rozpocznie się już 12 maja b r. w Krakowie. W ciągu trzech tygodni odbędzie się przeszło sto wydarzeń, takich jak spotkania z autorami, warsztaty literackie i plastyczne, gry miejskie, oraz wystawy.

Organizatorzy udowadniają, że miejscem przeznaczonym na książki dawno przestały być wyłącznie biblioteki. Oni ekspediują literaturę na ulice, w przestrzenie miast, na tarasy, place i ogrody, do teatrów, hoteli i fabryk – tam właśnie odbędą się czytania, powstaną murale, rodziny zostaną zaproszone do rozwiązania zagadek literackich.

Najważniejszym gościem festiwalu będzie Martin Widmark – autor bestselerowej serii detektywistycznej dla dzieci „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, ale spotkać będzie można również: Åsę Lind, Evę Susso i Kima Jin-Kyunga oraz znakomitych polskich autorów, laureatów wielu nagród, takich jak: Iwona Chmielewska, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Maleszka, Paweł Pawlak, Michał Rusinek, Wojciech Widłak, Maciej Wojtyszko, Anna Czerwińska-Rydel, Anita Andrzejewska, Marta Fox, Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Anna Kaszuba-Dębska, Rafał Kosik, Joanna Krzyżanek, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Katarzyna Majgier, Marcin Mortka, Marcin Pałasz, Krzysztof Petek, Małgorzata Węgrzecka, Dariusz Rekosz, Andrzej Pilichowski-Ragno i Ida Pierelotkin.

Czytanie przez prezydentów w ich gabinetach to tylko jedna z wielu zaskakujących atrakcji. W festiwal zaangażowała się imponująca ilość instytucji i firm, które nie zawsze są bezpośrednio kojarzone z literaturą lub z dziećmi. Organizatorzy podkreślają swoją radość, gdyż bardzo zależało im na integracji wszystkich, którym książka dla dzieci i promocja czytelnictwa nie są obojętne. Niewątpliwie zapowiada się festiwal, który łączy.

Na spotkania z prezydentami i inne wybrane wydarzenia obowiązują zapisy mailowe, o których więcej można przeczytać na stronie: www.fldd.pl

Festiwal Literatury dla Dzieci odwiedzi Kraków (12-18 maja), Warszawę (21-25 maja) i Wrocław (26 maja – 1 czerwca). Mamy nadzieję że za rok do tej trójki dołączą kolejne miasta.

image002

Jako jedna z 50 bibliotek w Polsce, Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych została zakwalifikowana do akcji „Wolność. Czujesz to?, zorganizowanej przez Wydawnictwo Zysk i S-ka, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Nasza biblioteka otrzymała egzemplarz książki pt. ”Odkrywając wolność. Przeciwko zniewoleniu umysłów” L. Balcerowicza, wydanej przez Wydawnictwo Zysk i S-ka. Na podstawie scenariusza zajęć przygotowanego przez FRSI nasza biblioteka 29 marca 2014 roku zorganizowała debatę oksfordzką na temat wolności, której uczestnikami była młodzież ponadgimnazjalna.

Na początku spotkania uczestnicy musieli zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie czym jest dla nich wolność. Młodzieży nie brakowało pomysłów, jednak najczęściej padała odpowiedź „Wolność to dla mnie robienie tego, na co mam w danej chwili ochotę”. Następnie pracownik biblioteki zaprezentował zbiór 50 wybitnych dzieł myślicieli wolnościowych.

Kolejna część spotkania polegała na wybraniu jednego spośród szesnastu zaproponowanych tematów dotyczących codziennego życia, który stanowił sedno debaty. Młodzież jednogłośnie wybrała tezę „Zakaz korzystania z telefonu komórkowego w miejscu publicznym”. Chociaż ten zakaz nie spodobał się uczestnikom, musieliśmy podzielić  młodzież na zwolenników i przeciwników, w związku z tym każdy wylosował kartkę z napisem „za” lub „przeciw”. Dodatkowo, aby dyskusja była ciekawsza uczestnicy losowali role, w które mieli się wcielić. I tak mieliśmy m.in. sołtysa, wójta, nauczycielkę, księdza, sklepową oraz ucznia szkoły średniej. Świadkami i jednocześnie uczestnikami ożywionej dyskusji była także bezstronna publiczność. Po podsumowaniu wszystkich argumentów „za” i „przeciw” odbyło się głosowanie, w wyniku którego postawiona teza została obalona.

Czytaj dalej

W ramach projektu pn. “Po nowy zawód podnoszenie kwalifikacji zawodowych – mieszkanek gminy Czernice Borowe” zorganizowane zostało 6 godzinne spotkanie informacyjne z pracownikiem Urzędu Gminy w Czernicach Borowych – Panią Karoliną Śmigielską. Pani Karolina zapoznała uczestniczki z podstawowymi informacjami tj. pisanie CV, listu motywacyjnego, sposobu ubioru i zachowania się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, oraz pozyskiwania informacji dotyczącej pozyskiwania funduszu zewnętrznych na założenie własnej działalności gospodarczej/

W dniu 14.04.2014 o godz 9.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicach Borowych,  dostępne będą za sprawą serwisu edukacyjnego MegaMatma  arkusze próbnego egzaminu gimnazjalnego.

godz 12:00 opublikowane zostaną  rozwiązania zadań.

 
banerek_500x500_1



Zarządzanie stroną