Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Jako jedna z 50 bibliotek w Polsce, Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych została zakwalifikowana do akcji „Wolność. Czujesz to?, zorganizowanej przez Wydawnictwo Zysk i S-ka, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Nasza biblioteka otrzymała egzemplarz książki pt. ”Odkrywając wolność. Przeciwko zniewoleniu umysłów” L. Balcerowicza, wydanej przez Wydawnictwo Zysk i S-ka. Na podstawie scenariusza zajęć przygotowanego przez FRSI nasza biblioteka 29 marca 2014 roku zorganizowała debatę oksfordzką na temat wolności, której uczestnikami była młodzież ponadgimnazjalna.

Na początku spotkania uczestnicy musieli zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie czym jest dla nich wolność. Młodzieży nie brakowało pomysłów, jednak najczęściej padała odpowiedź „Wolność to dla mnie robienie tego, na co mam w danej chwili ochotę”. Następnie pracownik biblioteki zaprezentował zbiór 50 wybitnych dzieł myślicieli wolnościowych.

Kolejna część spotkania polegała na wybraniu jednego spośród szesnastu zaproponowanych tematów dotyczących codziennego życia, który stanowił sedno debaty. Młodzież jednogłośnie wybrała tezę „Zakaz korzystania z telefonu komórkowego w miejscu publicznym”. Chociaż ten zakaz nie spodobał się uczestnikom, musieliśmy podzielić  młodzież na zwolenników i przeciwników, w związku z tym każdy wylosował kartkę z napisem „za” lub „przeciw”. Dodatkowo, aby dyskusja była ciekawsza uczestnicy losowali role, w które mieli się wcielić. I tak mieliśmy m.in. sołtysa, wójta, nauczycielkę, księdza, sklepową oraz ucznia szkoły średniej. Świadkami i jednocześnie uczestnikami ożywionej dyskusji była także bezstronna publiczność. Po podsumowaniu wszystkich argumentów „za” i „przeciw” odbyło się głosowanie, w wyniku którego postawiona teza została obalona.

Na zakończenie spotkania młodzież miała za zadanie wymyślenie pytania, które zostanie zadane prof. Leszkowi Balcerowiczowi podczas ewentualnego spotkania. Spośród indywidualnie wymyślonych pytań, w drodze losowania wybrano jedno – „Jak żyć by poczuć wolność?”.

Dodaj komentarz



Zarządzanie stroną