Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

7 października 2023 r. wzięliśmy udział w IX wydaniu ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie przebiegło po hasłem “Absurd nie czytać!”. Podczas tej akcji podkreśla się, że biblioteki to nie tylko regały z książkami, ale także miejsca, gdzie można wspaniale się bawić. Tak też było w naszej Bibliotece. Na uczestników czekało wiele ciekawych i kreatywnych zadań. Pierwsze z nich to stworzenie autorskiej gry planszowej. Młodzi twórcy wykazali się ogromną wyobraźnią, poza tym zgodnie ze sobą współpracowali, co zaowocowało stworzeniem ciekawej gry planszowej pt. „Drabina marzeń”.

Gra polega na przejściu przez całą planszę 4 pionkami (w tym przypadku pionkami były kolorowe nakrętki od napojów). Plansza była stworzona od podstaw przez uczestników, każdy z nich wymyślił jej fragment i pułapki czyhające na graczy.  Franek stworzył planszę – boisko, gdzie wejście w nieodpowiednie pole skutkowało „uderzeniem piłką przez piłkarza”. Nadia stworzyła krainę zwierząt, w której można było natknąć się na rozwścieczonego wilka i tym samym chowając się za drzewo – stracić kolejkę. Plansza Kornelii to świat kotów, w którym te puszyste zwierzątka potrafią jednak wystawić pazurki i podrapać, przez co trzeba było cofnąć się o kilka pól.

Po wspólnej zabawie z „Drabiną marzeń” uczestnicy zmierzyli się z labiryntami i zagadkami.

Noc Bibliotek zakończyła projekcja filmu „Moja mama Gorylica”, na podstawie książki szwedzkiej pisarki Fridy Nilsson.

Tegoroczną Noc Bibliotek z pewnością można uznać za bardzo udaną, czego dowodzą pełne uśmiechu twarze dzieci. Spotkanie odbyło się w klimacie twórczej zabawy. Po raz kolejny udowodniono, że biblioteka to przestrzeń dla kreatywności, pasji, wyobraźni, inspirujących rozmów, spotkań i aktywności. Oby więcej takich imprez, które przypominają nam, że czytanie i literatura mogą być naprawdę absurdalnie fascynujące!

Dziękujemy za wspólną zabawę.

Do zobaczenia za rok, na kolejnej Nocy Bibliotek 🙂

 

Dodaj komentarzZarządzanie stroną