Podczas tegorocznych ferii nie zabrakło atrakcji dla naszych najmłodszych czytelników – zostały zorganizowane warsztaty zimowe. Pierwsze z nich, które odbyły się w sobotnie popołudnie 25 lutego 2023 roku, nawiązywały do postaci Św. Stanisława Kostki – patrona polskich dzieci i młodzieży. O tym, jak dobrze znany jest Św. Stanisław, uczestnicy mogli sprawdzić dzięki grze „Vita Stanislai” wydanej i podarowanej naszej Bibliotece przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

„Vita Stanislai” to edukacyjna gra memory, w której gracze mogą wcielić się w rolę hagiografa świętego z mazowieckiego Rostkowa. Celem gry jest zbieranie informacji o życiu świętego i wystrzeganie się pożarów, które mogą pochłonąć notatki. Grę wygrywa gracz, który stworzy najbardziej kompletną biografię św. Stanisława, jednego z patronów Polski. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w grze, która wzbudziła wiele emocji. Po udanej rozgrywce,  uczestnicy pokolorowali rysunek z wizerunkiem Świętego.

Kolejne warsztaty odbyły się 27 lutego 2023 roku. Tym razem na uczestników czekały zajęcia pełne przygód, zapoczątkowane głośnym czytaniem książki przygodowej „Adaś Szop i… Nauka latania” autorstwa G. Keane, dzięki której dzieci przekonały się, że aby coś działało jak należy, trzeba to robić powoli i wykazać się sumiennością i dokładnością.

Następnie zagraliśmy wspólnie w grę „Serduszko”, która polegała na rzucaniu kostką i wyrzucaniu odpowiednich ilości oczek tak, aby wykleić nimi całe serce. Gra tak spodobała się uczestnikom, że obiecaliśmy najmłodszym powrócić do niej podczas przyszłych warsztatów.

Zajęcia wzbogaciliśmy o kolorowanki i zagadki, dlatego najmłodsi nie mogli się nudzić.