Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

25.09.2023 r. Warsztaty "Upcykling, czyli nowe życie odpadów". Projekt “Matematyka na zielono”.25 września 2023 roku odbyło się spotkanie w ramach projektu “Matematyka na zielono”. Podczas zajęć zajęliśmy się tematem Upcyklingu. Upcykling , wg Wikipedii to „forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku  którego powstają wyroby o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce.  Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i materiałów  wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Nasze zajęcia rozpoczęliśmy  od dyskusji o ilości zużywanego papieru, który uzyskujemy z wycinek drzew. Dzieci dowiedziały się, ile kartek uzyskujemy z jednego drzewa, a także ile wody potrzeba, aby wyprodukować kilogram papierowych kartek. Aby chronić przyrodę i oszczędzać wodę, dzieci postanowiły, że rysunki i notatki będą robić na kartkach zapisanych z jednej strony, czyli tych, które do tej pory były wyrzucane.

Kolejnym tematem, który został poruszony na warsztatach były plastikowe butelki, których ogromne ilości wyrzucane są codziennie do śmieci. Jak zmniejszyć ilość tych odpadów? Na to również jest sposób – zakup bidonu na wodę, termosu czy dzbanka z filtrem.

Po ciekawej i aktywnej dyskusji przyszła pora na warsztaty artystyczne. Każdy uczestnik miał za zadanie stworzyć pojemnik na przybory szkolne z przyniesionej ze sobą pustej, plastikowej butelki. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wzięły się do pracy i dzięki własnej wyobraźni, powstały piękne pojemniki, które posłużą uczestnikom przez długi czas.

Projekt „Matematyka na zielono” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją mBanku (mFundacją). Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była wydana przez mFundację książka pt. „Matematyka na zielono” autorstwa Mai Kramer. Odkrywa ona matematykę w przyrodzie, pozwala też rozumieć zmiany klimatyczne i naszą rolę w ochronie planety. Zawiera kilkaset matematyczno-ekologicznych ciekawostek, zadań i quizów. Tę i inne publikacje o edukacji matematycznej można pobrać bezpłatnie ze strony mjakmatematyka.pl.

Na warszatach upcyklingu nie poprzestaniemy. Projekt “Matematyka na zielono” stał się inspiracją do organizacji kolejnych, edukacyjnych spotkań z dziećmi, ale o tym niebawem.

Dodaj komentarzZarządzanie stroną