Warsztaty z robotyki i programowania zrealizowane w ramach projektu "Robotyka dla młodzieży i dla smyka".Dzięki grantowi, przyznanemu w konkursie „Słodkie łączy – Dobre Działania”, którego organizatorem była firma Pfeifer & Langen Marketing Sp. z o.o., znana przede wszystkim jako producent cukru Diamant, w dniach 7, 9 i 10 marca 2023 roku w naszej bibliotece został zrealizowany projekt „Robotyka dla młodzieży i dla smyka”.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klas III, IV b, VI, VII, VIII a i VIII b Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych.  Młodsi i starsi konstruktorzy mogli wykazać się swoją inwencją twórczą budując własne roboty z klocków LEGO. Kolejnym krokiem było zaprogramowanie urządzeń za pomocą tabletu lub laptopa w taki sposób, aby wykorzystać wszystkie podpięte komponenty. Należały do nich między innymi: silniczki, czujniki zbliżeniowe, czujniki światła i koloru, czy np. żyroskopy. Następnie przeprowadzane zostały testy działania i był czas na ewentualne poprawki oraz korekty projektu. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie, a do tego były fantastyczną formą edukacji poprzez zabawę. Spotkania przeprowadził Łukasz Niewiadomski – z Fundacji Robo Coding z Ciechanowa, który podzielił się swoim doświadczeniem związanym z robotyką i programowaniem oraz zdobytymi sukcesami w tej dziedzinie.

Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i nie jednemu uczestnikowi pomogły odkryć nową pasję, jaką jest programowanie. Główny cel, jaki im przyświecał: rozwijanie kreatywności, logicznego myślenia, koncentracji, spostrzegawczości, umiejętności dostrzegania pewnych prawidłowości i schematów – został w pełni osiągnięty.