Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Od 9 do 13 maja odbywały się w naszej Bibliotece warsztaty z okazji Tygodnia Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.  Z tej okazji, każdego dnia razem z dziećmi odbywaliśmy „podróże” do krajów z różnych zakątków świata.

W poniedziałkowe popołudnie wybraliśmy się do Indii. Uczestnicy poznali historię małego Prana, który mieszkał w Kalkucie na jednej z ulic, ponieważ był bardzo biedny. Chłopiec marzył o tym, aby móc bawić się z dziećmi, które z racji jego statusu materialnego odtrącały go. W końcu Pran dokonał czegoś, co całkiem odmieniło jego życie. Dzieci bardzo celnie odgadły morał z tej historii, która dla małego bohatera zakończyła się szczęśliwie. Następnie rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest w wielu kulturach uściśniecie komuś dłoni, a zadaniem uczestników było odrysowanie własnej dłoni na przygotowanej kartce.

Kultura Dalekiego Wschodu bardzo różni się od tej naszej – polskiej, dzieci ze zdziwieniem słuchały o kulcie zwierząt, a w szczególności krowy, która uważana jest w Indiach za świętą, nie można jeść jej mięsa, wyganiać, ani zamykać. Owe zwierzęta chodzą po chodnikach, kryją się w cieniu samochodów, leżą na ulicach. Czasami zaglądają do sklepików, skubią warzywa na straganach, wchodzą na schody budynków. Są nieodłącznym elementem krajobrazu.

We wtorek odwiedziliśmy Amerykę Północną, gdzie dzieci poznały jej rdzennych mieszkańców – Indian oraz ich ciekawe zwyczaje. Uczestnicy dowiedzieli się kim jest szaman i jak wygląda oraz dlaczego Indianie nazywają się Indianami.  Kolejnym punktem zajęć było wykonanie przez każdego uczestnika indiańskiego pióropusza.

W środowe popołudnie przenieśliśmy się do Antarktydy, najzimniejszego miejsca na ziemi.  Dzieci poznały mieszkańców tej lodowej krainy, dowiedziały się jakie zwierzęta tam zamieszkują oraz za pomocą ryżu, wykleiły obrazek jednego z nich – pingwina. Z uwagą wysłuchały bajki autorstwa Ewy Nowak pt. „Elwirka na śnieżnej pustyni”, opowiadającej o małej pingwiniej córeczce, która tuż po narodzinach doświadczyła niezwykłych przygód i o ogromnej miłości rodziców do własnego dziecka. Opowieść pokazała uczestnikom, że miłość rodzicielska istnieje również w świecie zwierząt, które są gotowe poświęcić życie, dla ratowania swojego potomstwa.

Czwartek i piątek to dni, w których wylądowaliśmy w malowniczych Chinach oraz Turcji. Kultura i obyczaje tych miejsc są inne niż nasze, co dzieci przyjęły z niedowierzaniem i ciekawością. Wspólnie bawiliśmy się chińskim tangramem i kolorowaliśmy turecki hidżab.

Spędzony razem czas, a także miła atmosfera tego niezwykłego Tygodnia zostanie z nami na bardzo długo.

Dodaj komentarzZarządzanie stroną