Zadanie „Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej” realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernicach Borowych. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

23 lipca 2021 roku o godzinie 17:00 mieliśmy przyjemność gościć na kanale YouTube i Facebooku Biblioteki Martę Krajewską, uznaną autorkę książek fantasy z elementami słowiańskimi piszącą dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarkę znamy przede wszystkim z cyklów powieściowych “Wilcza Dolina” oraz dla młodzieży “Wilcza Dolina – Bratmił”, nawiązujących do kultury i wierzeń dawnych Słowian. Debiutowała wiosną 2014 r. opowiadaniem „Śpij, chłopczyku” w antologii „Toystories”. Trzykrotnie była nominowana do nagrody im. Janusza Zajdla: w 2014 r. za opowiadanie „Daję życie, biorę śmierć”, a w 2016 i 2017 r. za powieści „Idź i czekaj mrozów” oraz „Zaszyj oczy wilkom”, w tym roku ukazała się jej najnowsza powieść „Wezwijcie moje dzieci”.

Pani Marta odpowiedziała na wiele pytań zadanych przez prowadzącą, które nawiązywały do motywów słowiańskich w twórczości autorki, wyjaśniła, w jakich okolicznościach rozpoczęła się pasja tworzenia powieści inspirowanych demonologią i kulturą materialną Słowian.

Autorka zdradziła czytelnikom, czego można spodziewać się sięgając po  jej książki, przedstawiła konkretne tytuły i krótko zreferowała ich fabułę, a także opowiedziała o planach twórczych na przyszłość. Podzieliła się z uczestnikami ulubioną formą spędzania wolnego czasu – tkaniem krajek, którą zajmuje się już od kilku lat.

Spotkanie, pomimo, iż odbywało się on-line, przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a pani Marta okazała się uroczą, serdeczną i ciepłą osobą.

Dyskusję z autorką poprowadziła Katarzyna Grabowska.

Udostępniamy nagranie spotkania dla wszystkich, którzy nie mogli w nim uczestniczyć.

Projekt „Biblioteczne wędrówki po literaturze słowiańskiej”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury