Zadanie „Literackie zawirowania” realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernicach Borowych, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

W 2020 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w kwocie 7.500,00 złotych. Za otrzymaną kwotę zakupiono 275 egzemplarzy książek. Łączne środki na zakup nowości wydawniczych w 2020 roku wyniosły 15.049,14 zł i pozwoliły na zakup 646 książek oraz 30 audiobooków. Tym samym księgozbiór biblioteki wzbogacono o 326 pozycji z zakresu literatury pięknej dla dorosłych, 200 dla dzieci i młodzieży oraz 150 pozycji literatury niebeletrystycznej.

Celem Programu jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Program jest elementem polityki bibliotecznej resortu kultury w zakresie kształtowania księgozbiorów bibliotek oraz wsparcia samorządów w finansowaniu zakupów nowości dla tych instytucji, a jednocześnie zmotywowania ich do systematycznego dbania o biblioteki samorządowe, ponoszenia kosztów związanych ze wzbogacaniem ich zasobów zgodnie z potrzebami środowiskowymi i standardami obowiązującymi w tym zakresie. Zadaniem Programu BN Zakup nowości wydawniczych do bibliotek jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania, a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.