Drodzy Czytelnicy!

W związku z przypadającą dzisiejszego dnia setną rocznicą urodzin Jana Pawła II, zapraszamy do skorzystania z zasobów naszej biblioteki i zapoznania się twórczością Papieża-Polaka, którą przedstawiamy poniżej:

• Nie lękajcie się… – Myśli o życiu we współczesnym świecie
  • O przebaczeniu – Myśli na nowe tysiąclecie
  • Pamięć i tożsamość
  • Pokój Wam! Dar wielkiej miłości
  • Posłaniec miłości
  • Przekroczyć próg nadziei
  • Wstańcie, chodźmy!

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. W czasie swego duszpasterzowania był kolejno metropolitą krakowskim, kardynałem, papieżem  Państwa Watykańskiego (w latach 1978–2005) zaś 27 kwietnia 2014 r. został ogłoszony Świętym Kościoła Katolickiego.

Podczas swej posługi papieskiej Papież był  orędownikiem dialogu między wyznawcami wszystkich religii, pielgrzymem odwiedzającym ludzi w odległych zakątkach świata, papieżem bliskim drugiemu człowiekowi. Jako intelektualista, filozof i poeta, ale także aktor, miał doskonały kontakt z osobami ze świata nauki, kultury i sztuki, a jednocześnie docierał ze swym nauczaniem, jako pielgrzym i turysta, miłośnik gór, do młodego pokolenia, które darzyło go wyjątkową miłością. Ustanowił m.in. Światowe Dni Młodzieży.

„Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego.”