Mijający rok 2019 został ustanowiony rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. Z tej okazji przygotowana została wystawa planszowa “To jest mój rok!” – w 200. rocznicę urodzin kompozytora, poświęcona jego życiu i twórczości. Wspomnianą wystawę można obejrzeć w  naszej bibliotece jeszcze do końca stycznia 2020 r. Wystawa ukazuje najważniejsze dzieła kompozytora, miasta w których mieszkał, jego europejskie podróże, działalność jako dyrygenta, dyrektora Opery Narodowej, wydawcy własnych utworów, a także rodzinę, która miała ogromny wpływ na jego postawę społeczną i artystyczną. Znajdziemy na niej również mało znane rysunki ze szkicownika jego ojca Czesława Moniuszki, fotografie rekwizytów i kostiumów z wystawianych oper i wiele innych szczegółów z życia artysty.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu na Białorusi. Inspirację do muzyki stanowiła dla niego twórczość ludowa. W idealny sposób łączył folklor z obowiązującymi wówczas europejskimi kanonami opery. Dorobek kompozytora składa się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów. Imponuje różnorodnością twórczości.