W poniedziałek 10 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w bibliotece Dariusza Rekosza, który sam o sobie mówi, że nie jest pisarzem, bo napisał dopiero 37 książek. W tym dniu odbyły się 3 spotkania. Na pierwsze zajęcia pn. „Mini-Detektyw” o godzinie 9.00  przybyli uczniowie wraz z wychowawczyniami z klasy II i III Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych. Uczestnicy brali udział w  zgaduli, tworzyli portrety pamięciowe (najlepsze zostały przez pisarza nagrodzone), na karcie daktyloskopijnej składali odciski placów, zostali sfotografowani w  areszcie,  zaś na koniec wzięli udział w zabawie tanecznej.

Drugie spotkanie – „Warsztaty detektywistyczne”, w którym wzięli udział uczniowie klas Va i Vb, odbyło się o godzinie 11.00.   W trakcie zajęć uczestnicy poznali zasady tworzenia szyfrów. Dowiedzieli się jak można zaszyfrować wiadomość? Jak sprawić, by osoby niepowołane nie mogły jej odczytać? Testem świeżo nabytych umiejętności, była próba rozszyfrowania wiadomości przygotowanej przez pisarza. Zwycięscy otrzymali nagrody książkowe, opatrzone dedykacją autora.

Natomiast co kryło się pod tytułem „Magia słowa”, mogli się przekonać dorośli i Seniorzy 60+ w trakcie trzeciego spotkania, które rozpoczęło się o godzinie 17.00. Uczestnicy otrzymali zaskakujące odpowiedzi na niecodzienne zestawy pytań: Czy używanie wulgaryzmów oraz palenie papierosów jest tak samo modne?; Co ma wspólnego woda z liczbą Pi?; Czy Barnaba, Jarema i Kosma, to imiona żeńskie czy męskie?; Jakie jest prawdopodobieństwa trafienia szóstki w „totka” i ile czasu trzeba by poświęcić na wypełnienie kuponów?; Czym jest algorytm i jak go wykorzystujemy w życiu codziennym?; Czym jest liczba, a czym cyfra?; Jak odjąć od dwudziestu 22, żeby otrzymać liczbę 88? Okazało się, że wystarczy pomysł, żeby zainteresować uczestników trudnymi, a nieraz nudnymi zagadnieniami. Uczestnicy wszystkich trzech spotkań byli zachwyceni.

Projekt “Biblioteczna inicjatywa na detektywa”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury