Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, otrzymała dotację w wysokości 5.700,00 zł na realizację zadania „Survival za regałem, czyli biblioteczna sztuka przetrwania”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

• Rokiem św. Jana Pawła II – w 10. rocznicę śmierci Wielkiego Polaka, za Jego olbrzymie zasługi i zaangażowanie w drogę do wolności naszej Ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. Sejm ustanowił papieża patronem roku “w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”. Motywem przewodnim inicjatyw związanych z rokiem Jana Pawła II były jego słowa wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: “Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje…”.

• Rokiem Jana Długosza – w 600. rocznicę urodzin polskiego kronikarza, historyka, duchownego, geografa, dyplomaty; wychowawcy synów Kazimierza Jagiellończyka. Jan Długosz został określony jako “wybitny polski historyk, dyplomata i duchowny”, a także “ojciec polskiej historiografii i heraldyki”. Warto pamiętać o największym dziele Długosza opisującym dzieje państwa polskiego – “Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego. 12-tomowe “Roczniki…” opisują dzieje Polski od czasów legendarnych do roku 1480.

• Rokiem Polskiego Teatru – w 250. rocznicę powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia w Polsce pierwszego teatru publicznego. Było to fundamentalne wydarzenie dla “systemu opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą”. “Akt ten stał się zarazem niepodważalnym świadectwem udziału Polski w procesie kształtowania nowoczesnej, demokratycznej Europy”. Wśród bezpośrednich spadkobierców teatru powołanego w 1765 roku uchwała wymienia Teatr Narodowy w Warszawie oraz Teatr Wielki – Operę Narodową, za spadkobierców tradycji uznaje się Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz ponad 100 teatrów dotowanych ze środków publicznych.

Dodaj komentarz



Zarządzanie stroną