Tel: 23 674 60 72 biblioteka@czerniceborowe.pl ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe

Miesięczne archiwum: Maj 2020

Drodzy mali Czytelnicy!

Dziś dowiecie się wielu interesujących wiadomości o nieistniejących już zwierzętach naszej planety i o przebiegu ewolucji. Pomoże nam w tym książka Nikoli Kucharskiej pt. „Zwierzęta, które wymarły” znajdująca się w naszych zasobach bibliotecznych.

Czy wiecie, kiedy na świecie pojawiły się pierwsze płazy? Tak, tak, właśnie płazy. Od nich wszystko się zaczęło. Podpowiemy, że było to bardzo dawno temu… Czytaj dalej

Drodzy Czytelnicy!

W związku z przypadającą dzisiejszego dnia setną rocznicą urodzin Jana Pawła II, zapraszamy do skorzystania z zasobów naszej biblioteki i zapoznania się twórczością Papieża-Polaka, którą przedstawiamy poniżej: Czytaj dalej

Smak przyrody

Drodzy mali Czytelnicy!

Dzisiejszego dnia zasmakujemy w przyrodzie… Będzie kolorowo, pachnąco i pięknie. Dlatego gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy! Wiosną wszystko budzi się do życia. Jesteśmy pewni, że  uwielbiacie odkrywać pierwsze kwiatki w trawie, zauważacie pierwsze pączki, motylki i biedronki.

Wiosna to magiczna pora roku, prawda?

O tym, jak wiosna budzi się do życia przeczytacie w książce Marii Kowalewskiej i Marii Kownackiej pt. „Głos przyrody. Wiosna”. Znajdziecie w niej w wiele ciekawych informacji o roślinach, zwierzętach, owadach, a wszystko to wzbogacone kolorowymi ilustracjami. Czytaj dalej

Smak emocji

Kolejny smaczek literacki ląduje na naszym bibliotecznym stole. Nie powieje nudą. Dziś bowiem zasmakujemy w emocjach. Zaskakujące zwroty akcji, momenty grozy, wymiana ognia, czające się zewsząd niebezpieczeństwo – to wszystko znajdziecie w książce „Bez przebaczenia” autorstwa Johna Gilstrapa. Opisywane w niej wydarzenia są bardzo wiarygodne, co pozwoli Wam odnieść się do nich w sposób realny.

A oto fragment: Czytaj dalej

Smak tajemnicy

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy! Dziś poznacie kolejny biblioteczny smak. Tym razem będzie to literacki smak tajemnicy… Jak wiecie, każdy z nas ma jakiś, chociażby maleńki sekret, który zataja przez innymi… Czytaj dalej

Smak przygody

Dziś przygoda króluje na naszym bibliotecznym stole smaków literackich. Polecamy Wam wyjątkowy komiks, który pewnie dla niejednego młodego czytelnika może okazać się nieco kontrowersyjny. Sam tytuł sprawi, że ze zdziwieniem przetrzecie oczy i pewnie zadacie sobie pytanie: „Dlaczego akurat ta książka jest polecana przez naszą bibliotekę?” Czytaj dalej

Smak miodu

Drogie dzieci! Dzisiejszego dnia nasza Biblioteka przygotowała dla Was zajęcia, dzięki którym zasmakujecie w pysznym miodzie i poszerzycie swoją wiedzę na temat otaczającej nas przyrody, słodko się przy tym bawiąc!

Nasze wirtualne zajęcia rozpocznijmy od zagadki:

„Pasiasty muzykant

gdzieś na łące bzyka.

Latem lata, ile sił.

Zbiera z kwiatów złoty pył.

Jest pracowita, a cały jej trud,

z pewnością docenisz, jeśli lubisz miód.”

Czy wiecie jakie jest rozwiązanie tej zagadki?

Czytaj dalej

 Smak miłości

Zapraszamy do zapoznania się z naszym pierwszym kąskiem czytelniczym, który zaprawiony jest… smakiem miłości. Stare polskie przysłowie mówi: „przez żołądek do serca” i właśnie to autorka Marlena de Blasi udowadnia nam w swojej książce pt. „Tysiąc dni w Wenecji”.

 A oto bardzo apetyczny fragment jej powieści:

„Kiedy podałam to danie Nieznajomemu w Saint Louis, podczas naszej pierwszej wspólnej kolacji, z miejsca oznajmił, że nie lubi porów. Trochę nakłamałam, wmówiłam mu, że to szalotki, a wtedy zjadł wszystko, aż mu się uszy trzęsły. Później ze skruchą wyznałam, że jednak przyrządziłam pory; wybaczył mi, lecz dopiero po kilku miesiącach. Teraz na targowisku sam szuka straganów z porami, kupuje całe naręcza i razem przyrządzamy olbrzymią, pyszną porcję, żeby najeść się do syta”.

….na pewno nie jednej osobie pociekła właśnie ślinka na myśl o pysznie przyrządzonych porach. Zdradzimy wam sekret – przepis na to danie (jak i na inne pachnące ziołami potrawy włoskie)  znajduje się w wyżej wymienionej książce, którą posiadamy w naszych bibliotecznych zbiorach i gorąco zachęcamy do jej wypożyczenia.

Dziś rozpoczynamy Tydzień Bibliotek, ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek, organizowaną po raz siedemnasty przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym roku przyświeca nam hasło „Zasmakuj w bibliotece”. Z tej okazji, w dniach 8-15 maja, zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej i profilu na Facebooku, aby delektować się apetycznymi słowami i chwytać łakome literackie kąski.

Zarządzanie stroną